Arakan Müslümanları Sınırdışı Edilecek

0
69

Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar’da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyümeye devam ediyor. Budist çetelerin son saldırılarıyla bir kez daha katliamlar yaşayan, uzun yıllardır baskı ve zulüm altında ezilen Arakanlar, şimdi de topluca sürgün edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Eski cunta lideri Thein, dünyanın en çok baskı gören azınlıklarından biri olan Arakan Müslümanları için bu sürgünü “tek çözüm” olarak nitelendirdi. Myanmar lideri, bir milyondan fazla Arakanlı’yı, “herhangi bir üçüncü ülkenin kabul etmesi durumunda” göndereceklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Dairesi ise Müslümanları gönderme planlarının olmadığını açıklayarak, yıllardır ayrımcılığa uğrayan, hareket ve arazi hakları kısıtlanan, eğitim ve kamu hizmetlerine ulaşamayan Arakan halkının vatansız bırakıldığına dikkat çekti.

Arakan Müslümanları yıllardır Myanmar hükümeti tarafından uygulanan baskı karşısında teknelerle kaçmaya çalışıyor. En önemli kaçış noktalarından biri olan Bangladeş ise, ülkede çok fazla Myanmarlı mülteci olduğunu öne sürerek onları baskı gördükleri ülkeye geri gönderiyor.

(TUİÇ Akademi, Dünya bülteni)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.