Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bosna Hersek’teydi

0
55

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geçtiğimiz hafta Bosna Hersek’e iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Arınç Bosna Hersek ziyareti ile ülkede pek çok önemli temaslarda bulundu. Programı kapsamında Anadolu Ajansı Balkanlar Bölge Müdürlüğü’ne de bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Arınç, Anadolu Ajansı’nın Haber Akış Sistemi adı verilen yeni sistemi ile Hırvatça – Sırpça – Boşnakça servisinin ilk haberini de kendisi yayınladı.

Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Arınç bu ziyareti kapsamında Bosna Hersek Üçlü Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir Izetbegović ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdžija ile de görüştü. Bu görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Arınç, Türkiye ile Bosna Hersek arasında kökleri uzun yıllar öncelerine dayanan çok sağlam bir ilişki bulunduğunu ve Türkiye olarak Bosna Hersek’in savaştan sonraki yeni yapılanma sürecini her zaman desteklediklerini belirtti. Arınç ayrıca, Türkiye’nin Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Bosna Hersek’in her iki entitesinde yaşayan Bosna Hersek’in kurucusu üç etnik halkın uzlaşı, iletişim yoluyla tüm siyasi sorunların üstesinden gelebilmesinin temennileri olduğunu vurguladı.

Ziyaret kapsamında Arınç’ın görüştüğü bir diğer isim ise Avrupa’nın ilk başörtülü belediye başkanı olarak tanıdığımız Bosna Hersek Visoko Belediye Başkanı Amra Babić idi. Arınç, Visoko’nun gelişen bir yapıda olduğunu ve özellikle yeni yapılacak yatırımlar ile turizm potansiyelinin artacağını düşündüğü söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bosna Hersek ziyareti kapsamında Avrupa Birliği Barış Gücü bünyesinde Zenica’da görev yapan Türk askerlerini de ziyaret etti. Arınç’ın Zenica’da ziyaret ettiği bir diğer yer ise Zenica Üniversitesi idi. Zenica Üniversitesi’nde düzenlenen bir programa katılan Arınç, Bosna Hersek’in Avrupa Birliği ve NATO üyeliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, Türkiye’nin Bosna Hersek’in Avrupa Birliği ve NATO üyeliğini her zaman desteklediğini ve bunun için özellikle Türkiye Saraybosna Büyükelçiliği’nin çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Bülent Arınç’ın ziyaret ettiği bir diğer nokta ise Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın destekleriyle açılan Srebrenica Anma Galerisi idi. Galeriyi gezen Arınç, ‘ Allah bir daha böyle acılar göstermesin ‘ diye konuştu.

Türk Öğrenciler Mostar’a Geliyor

Mostar’da bulunan Cemal Bijedić Üniversitesi ve çeşitli Türk üniversitelerin imzaladığı karşılıklı protokoller ile önümüzdeki eğitim öğretim yılında yaklaşık 1200 Türk öğrencinin Mostar’a gelmesi bekleniyor. Ayrıca, Türkiye’den Mostar’a eğitim için gelecek öğrenciler için Mostar’da bir yurt inşa ediliyor, yurt inşaatının önümüzdeki eğitim – öğretim yılına yetiştirilmesi planlanıyor.

Mostar’da Uluslararası Ekonomi Fuarı

Mostar’da bu yıl 16.’sı düzenlenecek olan Uluslararası Ekonomi Fuarı’na pek çok ülkeden çok sayıda işadamı davet edildi. Geçen yıl düzenlenen fuara çok sayıda Türk işadamı da katılmıştı, bu yılda pek çok Türk işadamının fuara katılması bekleniyor. Uluslararası Mostar Ekonomi Fuarı 9 – 13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bosna Hersek’e Yeni Otoyol Projeleri

Bosna Hersek yeni otoyol projeleri ile ülkenin ulaşım alanındaki ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmeyi planlıyor. Bosna Hersek’in bugün içinde bulunduğu ekonomik durum her ne kadar parlak olmasa da uzmanlar yeni yapılacak otoyollar ile ülkenin özellikle yabancı yatırımcılar için cazip bir yer olabileceğini düşünüyorlar. Yeni otoyol projeleri ile Bosna Hersek’in yabancı yatırımcılara özellikle mal ve hizmet taşımacılığının hem daha hızlı hem de daha güvenilir bir hale getirilmesi planlanıyor. Ülkenin iki entitesinde de yeni otoyol projeleri ile ilgili çalışmalar mevcut ve bu projelerin bazıları bugün hayata geçirilmeye başlandı. Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’nde 2020 yılında tamamlanması planlanan 400 kilometrelik bir otoyol projesi mevcut ve bu projenin 43 kilometre uzunluğundaki bir kısmı geçtiğimiz Ocak ayında hizmete açıldı. Ülkenin diğer entitesi, Bosna Hersek Federasyonu’nda da bir otoyol projesi mevcut. Federasyonun 2017 yılında tamamlanması beklenen yaklaşık 340 kilometrelik bir otoyol projesinin inşaatına devam ediliyor. Ayrıca, ülkedeki otoyol çalışmalarının inşaat sektörüne de canlılık getirdiği belirtiliyor, pek çok insan otoyol çalışmalarında çalışarak, istihdam ediliyor. Bosna Hersekli yetkililer otoyol projelerinin tamamlanmasıyla birlikte ülkenin hem vatandaşlarına daha iyi ve hızlı hizmetler getireceğini hem de yabancı yatırımcılarının Bosna Hersek’teki yatırımlarında büyük bir artış olacağını düşünüyorlar.

Avrupa Birliği ile Bütünleşme Komisyonu Toplandı

Bosna Hersek Parlamentosu’nun Avrupa Birliği ile Entegre Komisyonu üyeleri geçtiğimiz günlerde Saraybosna’da bir araya geldiler. Komisyona Bosna Hersek’in iki entitesi Republika Srpska’dan, Bosna Hersek Federasyonu’ndan ve ayrıca özerk yönetim Brčko’dan yaklaşık yüz yirmi milletvekili katıldı. Avrupa Birliği himayesinde düzenlenen toplantıda Bosna Hersek’in Avrupa Birliği yolundaki adımları ve problemleri değerlendirildi. Toplantıda komisyonun ele aldığı başlıca konulardan biri Bosna Hersek’in 2012 yılındaki ilerleme raporuydu, komisyon üyeleri bu raporun ışığında gelecek yıllarda Bosna Hersek’in atabileceği adımları değerlendirdi. Komisyon ayrıca Bosna Hersek’in Avrupa Birliği sürecinde kendileri için önemli bir örnek olarak gördükleri ve Temmuz ayında AB üyeliği için imza atacak olan Hırvatistan’ın AB üyeliği yolundaki adımlarını da değerlendirdi.

(TUİÇAkademi, Anadolu Ajansı, Zambak.ba, SEtimes, Sarajevo Times, Trt Türk, bulentarinc.com.tr, euronews.com, www.avim.org.tr)

TUİÇ – BALKAM

Emel DENİZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.