Binyamin Netanyahu’dan 40 Devlet Başkanına Mektup

0
34

İsrail’de yayımlanan Yedioth Ahranot gazetesinin haberine göre Netanyahu’nun bu mektuplarından bazıları, bu ülkeleri ziyaret eden bakanlar aracılığıyla ulaştırıldı.

Peru ve Brezilya’yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Moşe Ya’alon, Meksika ve Jamaika’yı ziyaret eden istihbarat ve nükleer enerjiden sorumlu bakan Dan Meridor ile Guatemala, Kostarika ve Uruguay’ı ziyaret eden devlet bakanı Yossi Peled, bu mektupları elden ulaştıran isimler arasında yer aldılar. İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer’in de Netanyahu’nun mektubunu, Fildişi Kıyısı Devlet Başkanı Alassane Quattara’ya verdiği kaydedildi.

Netanyahu’nun, birçok liderle yaptığı telefon görüşmelerinde de konuyu dile getirdiği ifade edilen haberde, mektupların İsrail’in her ülkeyle ilişki durumuna göre hazırlandığı, mektuplardaki ana mesajın “Filistin devletinin tek yanlı olarak tanınmasının barış sürecine zarar vereceği” olduğu vurgulandı. Gazetenin haberine göre Netanyahu, bu mektuplardan birinde şu sözleri dile getirdi.

“Sizden Filistin devletinin tek taraflı tanınmasına karşı durmanızı istiyorum. Filistinlilerin BM’ye götürdükleri teklif, karşılıklı uzlaşmaya dayalı müzakereleri önleyecek bir teşebbüstür. Bu teşebbüs, ayrıca iki taraf arasındaki mevcut anlaşmaların bir ihlali olup, söz konusu uzlaşmazlığın çözümünün yegâne yolu olan doğrudan müzakereler seçeneğini şüpheli hale getirmektedir.”

Başbakan Netanyahu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile Bakan Yardımcısı Dani Ayalon ve diğer Dışişleri mensuplarının da devlet başkanlarına telefonlar açarak, toplantılar düzenleyerek bu konudaki çabalarını sürdürdükleri, ayrıca büyükelçi ve parlamento üyelerinin Filistinlilerin çabalarını önleme girişimlerinde yer aldıkları belirtildi.

Filistin yönetimi, BM’nin 194. devleti olarak tanınma arayışı konusunda kesin kararlı. Hatırlayacak olursak, Dışişleri Bakanı Riyad El Malki, BM’ye bu konudaki resmi başvurularını 20 Eylül’de yapacaklarını söylemişti.

 

(tuicakademi — ntvmsnbc) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.