Birleşik Krallığı Bekleyen Tehlike

0
31

İskoçya’da Perşembe günü yapılan özerk seçimleri, bölgenin Birleşik Krallıktan bağımsızlığını savunan ve bu konuda seçim öncesi referandum sözü veren İskoç Ulusal Partisi kazandı.

129 üyeli parlamentoda çoğunluğu ve tek başına hükümet kurma fırsatı elden İskoç Ulusal Partisi, İskoçya özerk parlamentosunun kurulduğu 1999’dan bu yana ilk kez bir parti bu başarıyı elde etti.

Bazı kesimlerin, bu sonucun, Birleşik Krallığın mevcut halinin devamlılığını tehlikeye soktuğunu düşünüyor. Ancak, bazı gözlemciler, halkın sadece üçte birinin bağımsızlıktan yana olduğunu ve partinin referandum yapması durumunda, istediği sonucu alamayabileceğinden bahsediyor.

Partinin lideri Alex Salmond, tarihi bir zafer kazandıklarını belirterek, dört yıl içinde bağımsızlık referandumu düzenlemek için çaba harcayacaklarını söyledi. Parti daha önce Meclis’te çoğunluğu olmadığı için referandum önergesine destek toplayamamıştı.

İskoç Ulusal Partisi, halkın kendi geleceğine karar vermesi gerektiğini söylüyor ve İskoçların çoğunluğunun bağımsızlıktan yana olduğunu savunuyor.

Bir iki sene içerisinde referandumun yapılması bekleniyor.

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.