Bosna Hersek Ve Arnavutluk 2016 Değerlendirme Raporu Avrupa Parlamentosu’nda Kabul Edildi.

0
127

 Avrupa Parlamentosu’nda  görüşülen Bosna Hersek 2016 değerlendirme raporunda ülkedeki gelişmeler ve Avrupa Birliği  yolunda atılan cesur adımlardan övgüyle bahsedildi. Bununla birlikte ağır işleyen reformlar, etnik ve siyasi ayrılıkların, ülkeye adaylık statüsü verilmesinin önündeki engeller olduğu belirtildi.

 Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulunda Bosna-Hersek’in AB üyeliği ile ilgili rapor görüşüldü ve konuyla ilgili tasarı oylanarak 496 oy ile kabul edildi.

 Raporla ilgili söz alan milletvekilleri, ülkede etnik sorunların ve kurumlar arası ilişkiler ve işleyiş konularında mevcut aksaklıkların giderilmesi çağrısı yaparak, bu maddelerin üyelik müzakereleri önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

 Avrupa Parlamentosu, Arnavutluk’un da  Avrupa Birliği üyelik süreciyle ilgili 2016 raporunu görüşerek kabul etti. . 2009’da NATO’ya katılımı sonrası AB’ye tam üyelik yolunda hızla ilerleyen ülkeye resmi adaylık statüsü Haziran 2014’te verilmişti.

 Raporda, Tiran yönetiminden yargı reformunu tamamlaması, suç örgütleri ve yolsuzlukla mücadelede daha çok çaba göstermesi istendi.

Ümmiye Özbilek – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.europarl.europa.eu/news/en/news-room/20170210IPR61810/meps-urge-legal-reform-in-albania-rule-of-law-for-all-in-bosnia-and-herzegovina

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.