BP: Halliburton Meksika Körfezi Delillerini İmha Etti

0
61

Petrol devi BP, petrol yataklarına teknik destek veren Halliburton şirketini geçen yıl Meksika Körfezi’nde meydana gelen patlamayla ilgili delilleri imha etmekle suçladı.

BP, New Orleans’da dün yapılan mahkemede, “Halliburton’un Macondo kuyusunda kullanılan çimento örnekleri ile ilgili deney sonuçlarını kasıtlı olarak imha ettiğini” öne sürdü. BP,

Halliburton’un, kullanılan çimentonun nasıl sonuç verdiğini gösteren bilgisayar program verilerini de ortaya koyamadığını belirtti. Halliburton’un kullandığı çimento karışımının sağlam olmadığını öne süren BP, şirkete karşı yaptırım uygulanmasını istedi.

Halliburton ise, BP’nin iddialarının “temelsiz olduğunu” savundu ve iddialara mahkemede yanıt verileceğini duyurdu. Dünyadaki petrol yataklarına teknik hizmet sağlayan ikinci büyük şirket olan Halliburton ayrıca, BP’yi soruşturmada yolsuzluk yapmak ve iftirada bulunmakla suçladı.

ABD açıklarındaki Deepwater Horizon petrol platformunda geçen yıl meydana gelen ve 11 kişinin ölümüne yol açan patlama ardından, gelmiş geçmiş en büyük petrol sızıntısı oluşmuş, bunda tesiste kullanılan çimentonun büyük rol oynadığı kaydedilmişti. Patlama ardından Meksika Körfezi’ne 780 milyon litre ham petrol yayılmıştı.

BP ve Halliburton, Şubat ayında görülecek tazminat davaları öncesinde büyük bir hukuk savaşı içine girdiler. Eskiden ortak olan iki petrol şirketi, avukatları aracılığıyla dava öncesinde olabilecek en avantajlı konumu elde etmeye çalışıyorlar.

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.