Cezayir Parlamento Üyeleri TBMM’ de

0
68

 TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Mecliste, Cezayir Ulusal Halk Meclisi Dışişleri, İş birliği ve Göç Komisyonu Başkanı Noreddine Belmeddah ve beraberindeki heyetle görüştü.

 Cezayir’in, Türkiye için özel bir yerinin bulunduğunu ifade eden Özhan, özellikle iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin artarak sürmesini temenni etti. Aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika’nın büyük sıkıntılar çektiğini belirten Özhan, barış ortamının kısa sürede Ortadoğu’ya yerleşmesini ümit ettiklerini belirtti.

 Özhan, Türkiye’nin geçtiğimiz Temmuz ayında bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını, bu eylemi FETÖ’ nün gerçekleştirdiğini anımsattı. Bu örgütün Cezayir‘de de faaliyetlerinin bulunduğunu hatırlatan Özhan, Cezayir’den gerekli desteği beklediğini belirterek, ileriki dönemlerde gerçekleşmesine sıcak bakılan ikili ilişkiler adına da bir adım atmış oldu.

 Türkiye’nin neler yaşadığını, yıllarca yaşadıkları terör olayları nedeniyle en iyi anlayacak ülkenin Cezayir olduğunu belirten Belmeddah ise uzun yıllar teröre karşı tek başlarına mücadele ettiklerini ve bu mücadelede yalnız bırakıldıklarını belirterek dikkati önce yıkılan Libya Devleti’ne ; daha sonra ise, Suriye‘deki duruma çekti. Sorunların kaynağının dış müdahale olduğunu savunan Belmeddah, çözümü Suriye içerisindeki halkın diyaloğuna bağladı.

Ayşenur Sarısünbül – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.