Ekvator Ginesi Sürgündeki Eski Devlet Başkanını Koruyacak

0
69

Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo, Gambiya’nın sürgündeki eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh’i koruyacağını açıkladı.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, düzenlenen 30. Afrika Birliği zirvesine katılan Mbasogo, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde ile görüştü. Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mbasogo, Afrika Birliği’nin, Jammeh’in ülkesine iade edilmesine karşı çıktığı için kendisini koruyacağını açıkladı.

Mbasogo, “Afrika’nın eski devlet başkanlarının korunmasının doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Bana Jammeh’in iadesi konusuna karşı çıktığını söylediği için Alpha Conde’yi takdir ediyorum.” dedi.

Ülkede 1979 tarihinden  bu yana cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Mbasogo, “Jammeh’in korunması konusunda tam bir fikir birliği içindeyiz. Afrika’nın eski liderlerinden biri olduğu için ona saygı duymalıyız. Eğer ona bu şekilde davranırsak diğer Afrika liderlerine de yönetimi bıraktıktan sonra saygı duyulur.” diye konuştu. Jammeh, 22 Temmuz 1994’te askeri darbe ile Gambiya’da yönetimi devralmış ve 22 yıl boyunca ülkeyi yönetmişti.

Eski Devlet Başkanı, 1 Aralık 2016’daki seçimlerde koltuğunu, Adama Barrow’a kaptırmıştı. Yenilgiyi önce kabul eden Jammeh, daha sonra iktidarı bırakma çağrılarını reddetmişti. Görevi Devlet Başkanı Barrow’a 19 Ocak’ta devretmesi gereken Jammeh, 17 Ocak’ta da 90 günlük olağanüstü hal ilan etmişti.

Koltuğu bırakması yönündeki baskılara dayanamayan Jammeh, 21 Ocak’ta ülkeden ayrılarak Ekvator Ginesi’ne gitmişti. Giderken yanında en az 50 milyon dolar götürdüğü de öne sürülen Jammeh’in, iktidarda bulunduğu son 3 yılda 147 milyon dolar harcadığı açıklanmıştı. Jammeh’in mal varlığına yönelik soruşturma kapsamında, 184 mülk, 95 banka hesabı ve Jammeh’e ait ya da ilişkili 17 şirket ile ilgili inceleme başlatılmıştı.

Suna AĞDUK
o-Staj 2018 AFRAM  Stajyeri

Kaynakça:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.