Estonya’da internetten Genel Seçim

0
92

Estonya’da dün yapılan genel seçimlerde bir ilk yaşandı ve halk oyunu evinden, internet üzerinden kullandı. Dün yapılan seçimlerde sadece televizyonlarda görünmek isteyen siyasetçiler sandık başına gitti.

Bu yıl krize rağmen Euro’ya geçme cesareti gösteren Estonya, bu seferde Bir milyona yakın seçmenini internet oy kullandırdı. Seçmenler istedikleri partinin üzerine tıklayarak, evlerinde oturup oy kullandılar. Sandık başına gidenlerin çoğunun televizyonlara görüntü vermek isteyen politikacılar olduğu belirtiliyor.

Böylece Estonya AB tarihinde ilk olarak elektronik seçimi yapan ülke oldu. Ayrıca, Estonya AB ülkeleri içinde, parlamentodan kağıt, kalem ve dosyaları kaldıran ilk ülke olmuştu. Elektronik yeniliklerden Estonya halkı da sonuna kadar yararlanıyor. Cep telefonları ile otobüs bileti ya da benzin satın alan Estonyalılar, lokantalarda da cep telefonlarıyla ödeme yapıyorlar. Estonya’nın her köşesinde, en ıssız ormanda bile internet ulaşımı bulmak mümkün.

 Seçimlerin kazanan ise merkez sağ koalisyon hükümeti oldu. Liberal Estonya Reform Partisi Lideri Andrus Ansip halkın oylarıyla üçüncü kez başbakan seçildi. Böylece 2005 yılında iktidara gelen Ansip 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Baltık ülkelerinde en uzun süre başbakanlık yapmış politikacı unvanını alıyor.

Seçimlerin galibi ise geçmiş dönemin iktidarı olan merkez sağ koalisyon hükümeti oldu. Liberal Estonya Reform Partisi Lideri Andrus Ansip halkın oylarıyla üçüncü kez başbakan seçildi. Böylece 2005 yılında iktidara gelen Ansip 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Baltık ülkelerinde en uzun süre başbakanlık yapmış politikacı unvanını alıyor.

(tuicakademi-bbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.