Güney Kıbrıs’taki Kriz Slovenya’yı da Vurdu

0
66

Güney Kıbrıs için kurtarma paketi geliştiren Avrupalı yetkililerin oluşturduğu şartlar, kıdemli Kıbrıs banka tahvilleri sahiplerinin zarar yazmasını ve teminatsız mevduat sahiplerinin de büyük oranda silinmesini içeriyor. Slovenya, İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ekonomik kriz içinde olan ülkelerin de yardıma ihtiyacı olması durumunda yatırımcıların atağa geçmesi gerektiği öngörülüyor.

 

Bu arada bankacılık sektöründe baskı altında bulunan Slovenya’da da borçlanma faizleri %7 seviyesine ulaştı.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Slovenya, 19 yıldır ilk tahvil ihracını geçtiğimiz Ekim ayında yapmıştı. Konuyla ilgili olarak, parlamento tarafından düşürülen Başbakan Jansa, Slovenya’nın Haziran’da tahvil ihracına gitmesi gerektiğini söylemişti.

Yeni hükümetin başbakanı Alenka Bratusek ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Fakat Slovenya’nın 2 milyar Euro’luk vadeyi ödemek için tekrar piyasalara başvurması bekleniyor.

Yine de diğer Euro bölgesindeki diğer ülkelerle kıyaslandığında Slovenya, siyasi krizin ardından hükümetin değişmesine rağmen ekonomik olarak iyi görünüyordu.

Ufak bir dipnot; Yunanistan, Portekiz, İrlanda borçlanma faizlerinin %7’lere ulaşmasıyla, uluslararası yardım talep etmek durumunda kalmıştı.

(TUİÇAkademi, Euro Activ, Bloomberg)

TUİÇ BALKAM

Damla Büşra Ünal

Slovenya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.