Irak’ta Dehşetin Bilançosu: 35 Yaralı

0
43

İçişleri Bakanlığı yetkilisi General Kassem Atta, nüfus hüviyet kartı verilen bir resmi büro ve belediye binasına eşzamanlı olarak yapılan, biri bomba yüklü araçla, diğeri bombalı saldırılarda 35 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Iraklı yetkililer, biri araca yerleştirilmiş iki bombanın başkentin 20 kilometre kuzeyindeki Taci kasabasında patlatıldığını açıkladı. Patlamada otuza yakın kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Öte yandan, El Kaide’nin Mağrip Kolu (Akmi) tarafından Moritanya’da bir askeri üsse saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu kaydedilen bilgiler arasında.

İki gün önce de Irak polisleri ve askerlerini hedef alan bir dizi saldırıda en az sekiz kişi ölmüştü. Çok sıkı korunan Yeşil Bölgede ise zaman zaman yapılan saldırılar oluyor. Irak’ta şiddet olayları 2006-2007 yılları arasında doruğuna çıkan mezhep çatışmalarından sonra oldukça azalmış bulunuyor. Ancak Sünni ve Şii militan gruplar, daha çok Irak güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarına devam ediyor.

 

(tuicakademi — voanews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.