İran’ı Sarsan Yolsuzluk

0
48

Financial Times, İran tarihinin en büyük mali skandalıyla karşı karşıya olduğunu yazdı. Gazete, skandalın merkezinde Mahaferid Hüsravi adlı iş adamının olduğunu ve 2 milyar 800 milyon dolarlık yolsuzluğa, ülkenin önde gelen bankacı ve bazı politikacılarının da adının karıştığını bildirdi.

İran tarihinin en büyük mali yolsuzluk şokunu yaşıyor. İddialara göre Mahaferid Hüsravi adlı işadamı, ülkenin ikinci büyük bankası Saderat’tan sahte akreditif çıkardı. Bu sahte belgelerle yedi bankadan kredi çekti ve 40 şirkete para aktardı.

Hüsravi’nin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın desteği ile özelleştirilecek bir çelik fabrikasına da talip olduğu da öne sürüldü. Hükümet iddialar konusunda herhangi bir ilgileri olmadığını açıkladı.

Ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, konuyla ilgili, “halk soruşturmanın detaylı bir şekilde yürütüldüğünü bilmeli. Yolsuzluklara merhamet gösterilmeyecek gereken neyse yapılacak, suçlu bulunanlara müsamaha gösterilmeyecek” dedi.

Hamaney’in Ahmedinejad yönetimini suçlamamasını 2013’te süresi bitecek yönetimi koruma çabası olarak değerlendiren FT, şimdiye kadar dört banka yöneticisinin skandal nedeniyle görevinden ayrıldığını belirtti.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.