İsyanların Yıldönümünde Tunuslular Devlet Başkanını Protesto Ederek Karşıladı.

0
66

14 Ocak’ta iş talebinde bulunan göstericiler Tunus’un çeşitli bölgelerinde protesto eylemleri gerçekleştirdi.  İsyanların altıncı yılında gerçekleşen bu protestolar sırasında Başkan Essebsi’nin ziyaret için gittiği bir bölgede protestocular yolu bloke etti.

Yerel halk protestoların güney kasabası olan Ben Gardane’de başladığını, hafta sonunda Sidi Bouzid, Meknassi ve Gafsa gibi Essebsi’nin ziyaret ettiği diğer birçok bölgeye yayıldığını söyledi.

İsyanlardan altı yıl sonra, Tunus demokratik geçiş için bir model olarak görüldü, fakat ekonomik fırsatların ve gelişmelerin kısıtlı olduğu marjinalleşmiş kırsal kesimler ve ülkenin güneyindeki bölgeler hala isyanlar için bir parlama noktası konumunda.

Başkanlık Essebsi’nin Gafsa’da iş imkanlarnı artırmak için kalkınma projeleri gerçekleştireceğini söylemesinden sonra bir gün durulan gösteriler, bakanlar heyetinin Libya sınırı yakınına yaptığı ziyaret sonrasında tekrar alevlendi.

2011 isyanlarından sonra Tunus barışçıl demokratik değişim, özgür seçimler, yeni anayasa ve karşıt görüşlerin uzlaşmasının sembolü konumuna gelmişti. Fakat ekonomik ilerleme ve ülkenin siyasi gelişmeleri arasındaki uyum başarısızlıkla sonuçlandı.

Filiz Kahraman – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.