Katar, Suriye Halkına 100 Milyon Dolar Katkı Sağladı

0
80

 Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Tani, Brüksel’de düzenlenen Suriye’ye yardım konferansında Birleşmiş Milletleri tekrar bir katliam yaşanmadan harekete geçmeye çağırdı.

 Al Tani, Han Şeyhun’da düzinelerce sivilin hayatını kaybettiği saldırının, uluslararası hukuka aykırı ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2118 sayılı kararının apaçık ihlali olduğunu ve Katar’ın bu saldırıyı kınadığını ifade etti. Saldırıyı uluslararası toplumun müdahalesini gerektiren yeni bir savaş suçu” olarak değerlendirdi. Beşar Esad’ın görevinden ayrılmadan Suriye’de çözüm bulunamayacağını vurguladı.

 “Bu korkunç ve rahatsız edici gerçekler, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bu insani felaketi ortadan kaldırmak için kararlılıkla çalışmamızı zorunlu kılan tarihi bir sorumluluk karşısında bizi uluslararası bir topluluk haline getiriyor.” şeklinde açıklama yapan Bakan, Katar’ın kardeş Suriye halkının insani durumunu desteklemek için 100 milyon dolarlık katkıda bulunduğunu açıkladı.

 Savaş suçları ve Suriye’de işlenen insanlık suçlarıyla ilgili sessizliğin faillere daha fazla suç işlemek için cesaret veren mesajlar gönderdiğini de sözlerine ekledi.

Enez Öztürk – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.