Libya Temas Grubu Bugün İtalya’da Toplanıyor

0
75

Uluslararası Libya Temas Grubu ikinci toplantısı bugün İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştiriyor. Temas Grubunun 13 Nisan’da Katar’ın başkenti Doha’da yaptığı ilk toplantı İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim Bin Hamd El Tani’nin eşbaşkanlığında düzenlenmiş, Türkiye’den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu toplantıda yer almıştı.

Toplantıda ağırlıklı gündem maddesinin Libyalı isyancılara destek ve Muammer Kaddafi sonrası dönem olması beklenirken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Kaddafi’ye yönelik ‘git’ çağrısının da değerlendirileceğine yönelik görüşler hakim. Libya’da muhalifler ise bugün toplanacak olan Temas Grubu’ndan kendilerine somut mali yardım talebinde bulunarak ‘Kaddafi’nin dondurulan hesaplarından 2 veya 3 milyarlık kısmın önümüzdeki üç ayı planlayabilmek için, Ulusal Geçiş Konseyi’ne aktarılmasını bekliyoruz.’ açıklamasını yaptılar.

Başta ABD, İngiltere ve Türkiye olmak üzere toplantıya BM, Arap Birliği ve NATO da katılıyor. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’yi ise Hillary Clinton temsil ediyor.

Temas Grubu’nun Doha’da yapılan ilk toplantısında Kaddafi’nin gitmesi yönündeki baskıların arttırılması ve muhaliflere fon sağlanması yönünde kararlar alınmıştı. Mart ayında yapılacak geniş katılımlı Libya konferansında ise, Libya halkının geçiş sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olunması ve uluslararası toplumun Libya’ya ilişkin düzenli istişarelerde bulunması planlanıyor.

(tuicakademi-cnnturk-euronews)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.