Libya’da Muhaliflerden Şartlı Evet

0
40

Libya’da haftalardır devam edem çatışmaların ardından Libyalı muhaliflerden ateşkes için ilk sinyal geldi. Muhaliflerden gelen açıklamaya göre, Muhammer Kaddafi’ye bağlı güvenlik güçlerinin batıdaki kentleri bırakması ve halka ifade özgürlüğü tanınması gibi koşullarda ateşkes konusunda anlaşabilecekleri söylendi.

Ulusal Konsey Başkanı Mustafa Abdülcelil ve BM Libya Özel Temsilcisi Abdelillah el Hatip’in birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında ateşkes için bir dizi taleplerini belirttiler. Abdülcelil toplantıda “Ülkenin batısındaki kentlerde yaşayan Libyalıların düşüncelerini ifade etmekte tam bir özgürlüğe sahip olması koşuluyla ateşkese itirazımız yok” dedi.

Herhangi bir ateşkese varılması durumunda paralı askerlerin sokaklardan çekilmesi de isyancıların bir diğer talebi. Ulusal Konsey Başkanı, Kaddafi birliklerinin sivillere saldırmayı bırakmaması durumunda muhaliflerin silaha ihtiyacı olacağını da söyledi.

Abdülcelil, Kaddafi ve ailesinin ülkeye terk etmesine yönelik talepleri konusunda geri adım atmayacaklarını da belirtti.

(tuicakademi-ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.