Libya’nın Güçlü Adamı Petrol Terminallerine Saldırdı

0
63

 Libya askeri güçlerden Halifa Haftar’ın komuta ettiği askerler, ülkenin kilit konumundaki doğu petrol terminallerini ele geçirmek için Salı günü saldırı düzenledi.

 Halifa El-Abidi ”Zemin, deniz ve hava kuvvetleri Ras Lanuf’u terörist gruplardan kurtarmak için müşterek saldırılar başlattı” dedi, yakınında bulunan Al-Sidra petrol terminalide hedef alan saldırı Salı günü başladı. Her ikisi de, bu ayın başlarında rakib islamcı güç tarafından ele geçirilmişti. Temsilciler meclis Başkanı Agila Saleh ”terörle mücadele de yardım sözü (Rusya tarafından) verildi”dedi.

 Libya, Moamer Kadhafi’nin Nato tarafından desteklenmesinden bu yana yıllarca şiddet ve kanunsuzluk yaşadı. Eylül ayında Haftar yanlısı güçler, BM destekli birlik hükümetinin Trablus’daki yetkisine darbe indirerek Ras Lanuf’u, El Sidra ve diğer iki doğu petrol limanlarını ele geçirdi.

 Haftar, geçen yıl çalışmaya başladığı günden beri Ulusal Uzlaşı Hükümetine (GNA) iktidarı iptal etmeyi reddeden uzakdoğudaki rakip bir idareye destek verdi. GNA, Ras Lanuf ve Al-Sidra’nın devralımıyla  bağlantılı olduğunu reddetti.

 Yetkili makamlar, Salı günü Trablusgarp’daki silahlı gruplar arasında yeni savaşlar başlattığını söyledi. Şahitler, batıdaki iki mahallede ateş ve patlamalar meydana geldiğini söyledi, birçok kilit geçiş yolları engellendi ve insanlar evlerine sıkıştı.

Atakan Hamurcu – AFRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.