Macaristan’dan Karadağ’a AB Üyelik Desteği

0
98

 Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Karadağ’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediklerini belirterek ”Karadağ’ın yeri AB’dir. Bu ülke üyelik için tam olarak hazır durumda.” dedi.

 Orban, Macaristan Ulusal Meclisinde görüştüğü Karadağ Başbakanı Milo Dukanovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 Viktor Orban, AB’nin kendi içindeki problemler dolayısıyla Karadağ’ın AB üyeliğinin geciktiğini ama ülkesinin bu konuda Karadağ’a tam destek verdiğini söyleyerek “Karadağ’ın yeri AB’dir. Bu ülke üyelik için tam olarak hazır durumda. Karadağ’ın bir an önce AB’ye katılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Karadağ’ın sadece 4 ülkenin onay vermesi halinde NATO üyesi olabileceğini hatırlattı.

 Başbakan Dukanovic de Macar hükümetinin Karadağ’a hem AB hem de NATO üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı müteşekkir olduklarını belirterek ”Yakın zamanda geri kalan 4 ülkenin de NATO üyeliğimizi onaylamasıyla Mayıs ayında düzenlenecek zirveye 29. ülke olarak katılmayı umuyoruz.” dedi.

 Karadağ’ın AB’ye üyeliği için gerekli koşulları yerine getirmeye hazır olduğunu vurgulayan Dukanovic, ancak AB’nin üyelik sürecini yavaşlatmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

Ümmiye Özbilek – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.dunyabulteni.net/haberler/394754/macaristandan-karadaga-ab-uyeligi-destegi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.