Merkel’e Memleketinde Seçim Yenilgisi

0
54

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kendi seçim bölgesi olan Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde dün bölgesel yönetim için yapılan oylamada yenilgiye uğradı.

Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokratlar (CDU), Almanya’nın kuzey doğusunda yer alan eyalette oyların sadece %23,1’ini alabildi. CDU’nun aynı eyalette 2006 yılında yapılan bir önceki bölgesel seçimde oy oranı %28,8’di.

Muhabirler Euro bölgesindeki krizin ve Almanya’nın Yunanistan’a yönelik kurtarma paketindeki rolünün kampanya müddetince sık sık gündeme geldiğini bildiriyor.

Seçimlerde Angela Merkel’in koalisyon ortağı Hür Demokratlar da ciddi oy kaybına uğrayarak eyalet parlamentosuna girmek için gereken %5 barajını geçemedi. Merkez solda yer alan Sosyal Demokratlar (SDP) %35,7 oranında destekle seçimi birinci sırada bitirirken, Sol Parti %18,4’le üçüncü oldu.

Yeşiller de Kazançlı

Yeşiller de %8,4 oy alarak daha önce giremedikleri eyalet parlamentosuna bu kez girdi. Böylece parti Almanya’daki 16 eyalet parlamentosunun tümünde temsil edilir hale geldi. Yerel parlamentoya giren son parti de %6 oyla aşırı sağ Almanya Ulusal Demokrat Partisi NPD oldu. Parti geçen seçimlere göre bir puan kaybetti.

SPD’li Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, seçim sonuçlarının 18 Eylül’de Berlin’de yapılacak eyalet meclisi seçimleri için de bir sinyal olduğunu söylüyor. Wowereit, CDU’nun oy kaybına uğradığı eyaletin, Başbakan Angela Merkel’in memleketi olduğuna dikkati çekti.

Angela Merkel ve partisi bu yıl altıncı kez bir bölgesel seçimde oy kaybına uğruyor. Almanya’da ulusal parlamento için seçimler 2013 yılında yapılacak.

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.