Mursi Kabinede Revizyona Gitti

0
60

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Savunma Bakanı General Hüseyin Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan’ı emekliye sevk etti. Tantavi geçiş döneminde ülkeyi yöneten Yüksek Askeri Konsey’in başkanıydı. Tantavi ve Annan’ın görevden alınmaları Pazar günü devlet televizyonuna yapılan açıklama ile duyuruldu. İki generalin de Cumhurbaşkanı Müsteşarı olarak atandığı bildirildi.

Tantavi’nin yerine Yüksek Askeri Konsey üyesi Abdulfetteh Sisi atanırken, Annan’ın halefi ise 3. Ordu Komutanı Sıdkı Suphi oldu. Yeni Savunma Bakanı Sisi, yemin töreninin ardından görevine başladı.

Mursi’nin bir diğer kritik hamlesi ise Yüksek Askeri Konsey’in, 17 Haziran 2012 tarihinde ilan ettiği, orduya geniş yetkiler tanıyan ve cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlayan anayasal düzenlemeleri iptal etmesi oldu. Konseyin düzenlemelerine Müslüman Kardeşler Hareketi’nden tepki gelmişti.

Cumhurbaşkanı Mursi, ümmete sesleniş konuşmasında aldığı kararların hedefinde belli kişi ve kurumların olmadığını ifade ederek, amacının özgürlükleri sınırlamak olmadığını da vurguladı. Mursi, niyetinin Mısır devletinin ve milletinin faydasına olan kararlar almak olduğunu ifade ederek kimseyi incitmek istemediğinin de altını çizdi.

Kararların ardından Tahrir’de toplanan binlerce kişi Mursi’ye destek sloganları attı.

(TUİÇ Platform, Aljazeera, BBC, Radikal)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.