Panetta’nın Ortadoğu Gezisi Sürüyor

0
44

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta Ortadoğu gezisine Mısır’la devam etti. Mısır’da temaslarda bulunan Panetta daha sonra İsrail’e hareket etti.

Panetta, Mısır’da yeni devlet başkanı Muhammed Mursi ve Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi ile başkanlık sarayında görüştü. Askeri ve sivil kanadın hangisinin Mısır’da iktidarı elinde tutacağı üzerine çekişmeler devam ederken Mursi ve Tantavi’nin bir araya gelmesi oldukça önemli olarak görülüyor.  Panetta ise yaptığı açıklamada Mursi’nin Mısır’da demokrasinin sağlanmasına katkıda bulunacağına ve onun tüm Mısırlıları temsil edebileceğine olan inancını vurgulayarak Mursi ve Tantavi’nin çok iyi ilişkiler içinde olduklarını ve de aynı amaca hizmet ettiklerini ifade etti.

Uzun yıllardır Pentagonla sıkı ilişkiler içinde bulunan Mısır ordusunun gücü elinden bırakmak konusunda gönülsüz olduğu biliniyor ancak Obama yönetimi de ordunun yönetimi sivillere devretmesi konusundaki tutumunu açıkça belirtiyor. Mısırdaki Hıristiyanlar ve laik Müslümanlar hala şüpheli olsalar da Mursi’nin İslami bir rejim kurmak için herhangi bir adım atmadığı görülüyor. Panetta’nın ziyareti de Mursi’nin bu konuda hızlı davranmayacağını gösteriyor.

Mısır’daki temaslarının ardından İsrail’e yönelen Panetta İsrail liderleriyle yapacağı görüşmelerin Amerika ve İsrail’in, İran’a olası bir müdahalesi ile alakalı olmayacağının altını çizerek görüşmelerde İran’ın nükleer programı ve İsrail’e oluşturduğu tehditle ilgili bilgi paylaşımında bulunacaklarını aktardı. Nükleer program konusunda askeri müdahale konusundan söz etmediklerini, bölgede başka seçenekleri araştırmaya devam ettiklerini belirtti.

ABD’nin İran’a askeri müdahale planlarının olduğu bilinse de öncelikle diplomatik baskılar ve ekonomik yaptırımların tercih edileceği görülüyor. İran ise çalışmalarının barışı tehdit etmeyeceğini vurguluyor.

(TUİÇ Akademi, New York Times, Haber 7)

 

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.