“8372” Projesine Sen de Katıl

0
78

Türkiye’de okuyan Bosna Hersekli öğrencilerin kurduğu Genç Boşnaklar Derneği, Taksim’de 8372 ayakkabı ile yapacakları heykelle, soykırımı kınamaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar özellikle Türkiye’de soykırımı tanımak adına yapılacak en büyük ve en çok ses getirecek proje olarak görülen organizasyon 9-10 Temmuz tarihlerinde Taksim’de gerçekleştirilecek.  Türkiye’de ki bütün Boşnak derneklerinin ve sivil toplum kuruluşlarının da de desteklediği bu proje için Genç Boşnaklar herkesin desteğini bekliyor. Genç Boşnakların ihtiyacı olan 8372 ayakkabıya bir çift ayakkabı ile destek vermek isteyenler İzmir ve Konya’da bulunan Bosna Hersek Fahri Konsolosluklarına ve Genç Boşnaklar İstanbul şubesine gitmeleri veya aşağıda belirtilen irtibat numaraları üzerinden dernek mensuplarına ulaşmaları yeterli olacaktır. 

Projenin Ekonomik, Siyasi ve Sosyal Amaçları

Türkiye’den bütün Dünya’ya özgürlük, barış ve hoşgörü mesajları vermek.

‘95 yılında Srebrenitsa’da yaşanan katliama Türkiye ve Dünya halklarının ilgisini arttırıp insanları bu konuda bilgilendirmek.

‘95 yılında yaşanan Srebrenitsa Katliamına Birleşmiş Milletlerin göz yumduğunu insanlara hatırlatmak.  

1995 ve sonrasında Srebrenitsa’da yaşanan olaylarda Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun suçluluğunu hatırlatmak.

Türkiye’nin siyasi ve sosyal  çevrelerinde Bosna-Hersek için bir destek ağı oluşturmak.

Pilot projenin temeli, Srebrenitsa soykırımını Türkiye’de anma geleneği haline getirmek.

Modern kitle iletişim araçlarını kullanarak Birleşmiş Milletleri incitmek (fotoğraf, video, yazı…)

Srebrenitsa Soykırımını yapanları, soykırıma göz yumanları kınamak ve bu soykırıma ortak oldukları halde reddedenleri kınamak ve yeniden gündeme getirmek.

Birleşmiş Milletlerin verdiği koruma sözünü tutmadığını kamuoyuna duyurmak ve Batı’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonra verdiği “Never Again” (Bir Daha Asla Tekrarlanmaz) sözünü hatırlatmak ve “Never Again” hayalinin olamadığını göstermek.

 

İrtibat: Haris MACİÇ   0555 622 85 40

Vasvija SAFİÇ 0541 576 39 11

 

Detaylı bilgi için: www.8372.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.