Rusya Libya’ya yaptırım uygulamaya başladı

0
54

Rusya, Libya hükümetine karşı, Albay Muammer Kaddafi ve yakın çevresinin mal varlıklarının dondurulması da dâhil olmak üzere yaptırım uygulanması kararı aldı.

Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev’in imzaladığı kararnameye göre Libya uçaklarının ticari amaçlı uçuşlar için Rusya hava sahasını kullanmasına da izin verilmeyecek.

Gözlemciler, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararı nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldığını söylüyor.

Rusya, beş ay önce, Libya’ya karşı yaptırım uygulama kararı alan Güvenlik Konseyi kararına rağmen neden şimdiye kadar yaptırım uygulamayı reddettiğini ise henüz açıklamadı.

Kaddafi’ye Bağlı Güçler: Brega Elimizde

Bu arada, Libya hükümeti, ülkenin doğusundaki petrol zengini Brega kasabasında kontrolü hâlâ elinde bulundurduğunu söylüyor.

İsyancılar ise daha önce yaptıkları bir açıklamada, kasabayı ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Libya devlet televizyonunun Brega’da olduğunu söyleyen bir muhabiri, “sıçanlar” ve “NATO’nun isyancıları” olarak adlandırdığı isyancıların kasabayı ele geçirdiği iddialarını yalanladı.

İsyancılar, Salı günü yaptıkları açıklamada, Brega’nın yerleşim yerlerinden oluşan bir bölgesini ele geçirdiklerini açıklamış ancak kasabada hâlâ Kaddafi’ye bağlı askerlerin bulunduğunu kabul etmişti.

 

(tuicakademi-BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.