Rusya, ‘Peynir Ekmek’ Gibi Silah Satıyor

0
85

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, silah ihracatında rekor kırdıklarını açıkladı. Putin, 2012’nin ilk yarısında 6,5 milyar dolarlık rakama ulaşıldığını ifade etti.

Askeri Endüstri Komisyonu toplantısında konuşan Rusya lideri “geçen yılın ilk yarısına göre artış yüzde 14’den fazla. Henüz siparişleri alınan rakam ise çok fazla, aşamalı olarak artış devam ediyor” dedi.

Moskova, dünyanın ikinci büyük silah ihracatçısı olup, 55 ülkeye satış yapıyor. Suriye, Çin, Hindistan, Malezya gibi ülkelerin temel alıcısı olduğu Moskova, 2013’te 13.5 milyar dolarlık ihracat planlıyor. Putin, Rusya’nın dünya silah ihracat piyasasında yüzde 24 payla ikinci olduğunu söyledi. Yüzde 30 paya sahip olan ABD ise birinci sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Ortadoğu’da artan şiddet olayları, İran’a muhtemel saldırı söylentileri ve hızla artan silahlanma yarışı nedenleri ile Rusya’nın silah ihracatında rekor rakamlara ulaşacağı haberleri gündemde yer almıştı. Haberleri doğrular nitelikte olarak Rusya silah ihracatını şu an itibariyle 6,5 milyar dolara yükseltmiş durumda. Bu senenin sonunda ise silah satış rakamlarının 14 milyar dolara çıkacağı söyleniyor.

(tuiçakademi,trt haber)

 

Nagihan KILINÇ

UİÇ Derneği Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.