Rusya ve Arap Birliği’nden Koalisyon Güçlerine Çağrı

0
28

Rusya Dışişleri Bakanlığının Libya’da operasyonlara başlayan ülkelere, “Ayırt Etmeksizin Güç Kullanmaya Son Vermeleri” Çağrısında Bulundu.

Bakanlık sözcüsü Aleksander Lukaseviç’in yaptığı açıklamada, Libya’ya düzenlenen askeri operasyonlarda başkent Trablus dahil en az 4 kentten sivil hedeflerin vurulduğu haberlerinin geldiğini belirterek, yolların ve köprülerin de tahrip olduğunu ifade etti.

Açıklamada, bu kapsamda, ilgili ülkelerin, “ayırt etmeksizin güç kullanmaya son vermeleri” çağrısı yapılarak, BM Güvenlik Konseyi’nin 1973 sayılı kararının operasyonlara gerekçe olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceği, bu tür güç kullanımının, kararda belirtilmiş olan, sivillerin korunması hedefinin dışına çıktığı belirtildi.

Arap Birliği de sivil ölümlere yol açtığından dolayı operasyonu eleştirdi. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise sivil ölümlere yol açtığından dolayı saldırıları eleştirdi. Arap Birliği’nin Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine verdiği destek, Batı ülkelerinin Libya’ya karşı harekete geçme yönündeki isteksizliklerini kırmıştı.

Musa, saldırıların Arap Birliği’nin destek verdiğinin ötesine geçtiğini ifade etti. Amr Musa, “Yaşananlar uçuşa yasak bölge amaçlarından farklı. Bizim isteğimiz sivillerin korunması, bombalanması değil” dedi.

(tuicakademi-cha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.