Saraybosna Yeni Belediye Başkanını Seçti

0
32

Saraybosna, görev süresi dolan Belediye Başkanı Alija Behmen’in yerine belediye başkanlığı koltuğunda oturacak yeni kişinin seçim sürecini nihayet geride bıraktı. Saraybosna Belediye Meclisi’nin yaptığı seçimler süresince adayların hiç birinin yeterli çoğunlukta oy alamaması sebebiyle birçok kez tekrarlanan seçimler geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Saraybosna Belediye Meclisi’nin seçimlerin sonucuna göre, Bosna Hersek Sosyal Demokrat Birliği (SDU) partisinin Hırvat adayı Ivo Komšić, Saraybosna’nın yeni Belediye Başkanı seçildi.

 

Grbavica Canavarı’na 45 Yıl Hapis Cezası

Bosna Hersek’te iç savaş sırasında, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Grbavica, Vraca ve Kovačići bölgelerinde, Boşnak ve Hırvat sivillere yaptığı işkenceler sebebiyle Grbavica Canavarı olarak anılan Sırp milis Veselin Vlahović’in yargılanması geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Bosna Hersek Mahkemesi, Vlahović hakkında verilen 60 iddianameden 54’ünde sanığı suçlu buldu ve yaklaşık doksan dakika süren mahkemenin sonucunda Grbavica Canavarı’nı 45 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca, Vlahović’e verilen bu ceza Bosna Hersek kanunlarına göre bir sanığa verilebilecek en ağır ceza olma özelliğini taşıyor.

Republika Srpska’nın Eski Devlet Yöneticilerine 22’şer Yıl Hapis Cezası

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Republika Srpska’nın ilk İçişleri Bakanı Miço Stanišić ile Banja Luka Güvenlik Merkezi Başkanı Stojan Župljanin geçtiğimiz günlerde çıkarıldıkları mahkemede 22 yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Župljanin ve Stanišić hakkındaki davalar Eski Yugoslavya’da iç savaş sırasında işlenen savaş suçları için kurulan Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde, 2009 yılından bu yana devam ediyordu. Župljanin ve Stanišić, Bosna Hersek’te iç savaş sırasında Boşnaklara karşı girişilen toplu katliam, etnik temizlik, toplu tecavüz gibi birçok suç sebebiyle yargılanıyorlardı ve nihayet geçtiğimiz günlerde yargılanmanın sonuna gelindi, iki sanık 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ateşi Saraybosna’daydı

75 ülkede yaklaşık 15 milyon insana binlerce gösteri sunmuş olan, Türkiye’nin en ünlü dans grubu Anadolu Ateşi, gösterilerinin bir yenisini Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirdi. Başkent Saraybosna’nın Zetra Salonu’nda gerçekleştirilen gösteriye büyük bir ilgi vardı, yaklaşık altı bin beş yüz kişi gösteriyi büyük bir hayranlıkla izledi. Bosna Hersek’te ilk kez 7 yıl önce gösterilerini sunmuş olan Anadolu Ateşi’nin gerçekleştirmiş olduğu bu ikinci gösteri de Saraybosna sakinleri tarafından büyük bir heyecanla takip edildi.

(TUİÇAkademi, Anadolu Ajansı, Zambak.ba, TRT Türk)

TUİÇ BALKAM

Emel DENİZ

Bosna Hersek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.