Sırbistan Kosova Mührünü Tanıdı

0
55

Uzun bir ardan sonra AB denetiminde Bürksel’de Kosova ile Sırbistan müzakere heyetleri 5. tur görüşmelerinde bir araya geldi.

Brüksel’de bir araya gelen Kosova Baş müzakerecisi Edita Tahiri ile Sırbistan Baş Müzakerecisi Borko Stevanoviç Kosova ile Sırbistan arasında son haftalarda büyük gerilime neden olan sınır kapısı gümrük sorununu çözüme bağladı. 5 saat süren toplantının ardından, Sırbistan heyeti Kosova gümrük mühürlerini tanıdı. Böylece Kosova Sırbistan’a uyguladığı mal ambargosunu kaldırma kararı aldı. İki heyet Kosova gümrük mühürlerinde ülke simgesi yani “Kosova Gümrüğü” ibaresinin yer alması konusunda anlaşmaya vardı.

Kosova hükümetinin yetkilisi Edeta Tahiri, “Sırbistan’ın gümrükte uzlaşmaya varması üstü kapalı Kosova’yı tanıdığına işaret eder. Görüşmeler yüksek tansiyon içinde geçmesine rağmen Kosova bu toplantıda hedefine vardı” dedi. Tahiri, Sırbistan’ın Kosova Gümrük mühürlerini tanıması nedeniyle Sırbistan’a uygulanan mal ambargosunun 10 gün içinde kaldırılacağını belirtirken sınır kapılarında Kosova gümrükçüleri ve Kosova polisinin bulunacağını da açıkladı. 

Edita Tahiri, bu ayın sonunda düzenlenecek 6. tur görüşmelerinde ilk sırada 2 bine yakın kişinin akıbetinin gün yüzüne çıkması konusunun yanı sıra telekomünikasyon, enerji, Üniversite diplomalarının tanınması ve uluslararası forum görüşmelerinde Kosova’nın katılımı konuları da ele alınacağını bildirdi. Görüşmelerin 5. turundan çıkan olumlu sonuç Kosova’nın Kuzeyinde tansiyonu bir hayli düşürdü. AB ise Kosova ile Sırbistan arasında varılan anlaşmaları olumlu karşıladı.

 

(tuicakademi, dha)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.