Suriye Arap Birliğinin Kararına Yönelik Hakkını Saklı Tuttuğunu İlan Etti

0
61

Suriye’nin Arap Birliğindeki Daimi Temsilcisi ve Arap Birliği meclisinin dün düzenlediği olağanüstü oturumunda Suriye Heyeti Başkanı Yusuf Ahmet; Arap Birliği Meclisinin aldığı karara cümleten ve ayrıntılarıyla cevap hakkını saklı tuttuğunu ilan etmesinin yanında, özellikle Arap Bakanlar Komitesi başkanlığının Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanına verilmesi dahil olmak üzere kararın hazırlanışına da cevap hakkını saklı tuttuğunu kaydetti. Aynı zamanda Suriye’nin bağımsız ve egemen bir ülke olduğunu, meşru bir yönetimle yönetildiğini belirti ve bu yönetimin ülkedeki tüm durumları idare etme, güvenliğini ve vatandaşlarının selametini koruma gücüne sahip olduğuna dikkat çekti.

Katar devletinin Suriye’nin tanık olduğu olaylar karşısında siyasi ve medyatik olarak olumsuz ve taraflı bir rol oynamasında cevheri neden ve itibarların bulunduğunu ifade eden Ahmet; bu rolün Suriye ve halkına karşı kışkırtıcı, tırmandırıcı ve gerçekleri çarpıtıcı bir rol olduğunu da sözlerine ekledi. 

Büyükelçi Ahmet; her hangi bir ulusal diyalogun Suriye toprakları içinden başka bir yerde düzenlenmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, bu diyaloga istisnasız halkın tüm kesimleri ve bileşenlerinin katılacağını dile getirdi. Ayrıca üstüne anlaşılacak garantörler ve mekanizmalar doğrultusunda Arap Birliğinin de bu diyaloga katılabileceğini sözlerine ekledi.

Bölgede bir güvenlik ve istikrar faktörü olarak Suriye’nin Arap ve bölgesel konumunda gerilemenin olmayacağına vurgu yapan Yusuf Ahmet; içine kapanması ya da ortak Arap çalışmalarındaki tutum veya temel misyonundan vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bunun yanında Cumhurbaşkanı el-Esad’ın Suriye’de yeni bir anayasa taslağının hazırlanması için bir komisyonun teşkil edilmesini öngören kararına dikkat çeken Ahmet; bu komisyonda muhalefetin yanı sıra Suriye toplumunun tüm kesimlerinden temsilcilerin bulunduğuna işaret etti.

Suriye’nin Arap Birliğindeki Daimi Temsilcisi Ahmet; Suriye’de durumların istikrara doğru yön aldığını ve bunun kanunları, yasamaları ve reformları hayata geçirmeye yardımcı olacağını belirtti. Atılan reform adımlarının tüm dış dayatmalar ve baskılardan uzak bir şekilde hayata geçirilmeye çalışıldığını belirten Ahmet; Suriye’de atılan her reform adımının, artık hedefleri ve niyetleriyle tam olarak bilinen bir kısım terör grupları tarafından daha fazla şiddet ve terörle karşılık gördüğünü belirtti. Yusuf Ahmet; Arap Birliği Genel Sekreterinin 10-09-2011 tarihinde Suriye’ye bulunduğu ziyareti sonucunda hazırladığı raporun içerik ve bentlerini etkinleştirme çağrısında bulunarak, Bunun Genel Sekreterliğin medya savaşı ve provokasyondan uzak bir şekilde gerçekleri yerinde görme ve reform adımlarının hayata geçirilmesini görme olanağı sağlayacağına vurgu yaptı.

 

(tuicakademi — SANA) // Fatih ÇAM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.