Tahran’da Suriye Konferansı Gerçekleştirildi

0
41

Tahran’da Perşembe günü, 29 ülkenin dışişleri bakanları ve elçiler düzeyinde katılımıyla Suriye Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyen Batı ülkeleri ve Türkiye ile İran’ın isyancıları silahlandırmakla suçladığı Arap ülkelerinden katılımın olmaması dikkat çekti. Toplantıya Rusya, Pakistan, Afganistan, Küba ve Venezuela’nın da içinde bulunduğu 29 ülke katılırken BM İran delegasyonu da toplantıda hazır bulundu. Konferansa Suriye hükümeti ve muhalif kanattan da katılım gerçekleşmedi.

İran’ın konferansın dışişleri bakanları düzeyinde yapılacağını açıklamasına rağmen yalnızca İran, Pakistan ve Zimbabve dışişleri bakanları toplantıya katıldı, diğer ülkeler toplantıya elçi düzeyinde iştirak ettiler.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin konferansta, İran’ın Suriye’de taraflar arasındaki barış görüşmelerine ev sahipliği yapabileceğini belirttiği kaydedildi. Salihi, krizin çözümündeki tek yolun Esad ve muhalifler arasında yapılacak diyaloglardan geçtiğini vurgulayarak, BM’in barışı sağlamadaki çabalarına da katkı da bulunmak gerektiğini ifade etti.

Salihi, Suriye’ye dışarıdan müdahaleye de karşı olduklarını bildirerek, şiddetin son bulması için katkıda bulunmak gerektiğini vurguladı.

Konferans, İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekteri Said Celili’nin Esad’ı ziyaretinin ardından gerçekleşti, Celili Esad’a Şam yönetiminin yıkılmasına izin vermeyecekleri mesajını vermişti.

Tahran’ın Annan Planı’nın bir kısmını harekete geçirmek için çabaladığı biliniyor. Ateşkes ilan edilmesi, bölgeye insani yardım götürülmesi ve müzakereler için zemin hazırlanması İran’ın desteklediği maddeler arasında yer alıyor.

(TUİÇ Akademi, Aljazeera)

Seren Selvin Korkmaz

TUİÇ Stajyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.