Thaçi’den Kosova Ordusu ve Sırbistan Açıklaması

0
111

 Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Sırbistan’ın bölgesel bir güç değil, aksine tüm bölge ülkeleri ile sorunlu bir ülke olduğunu ifade etti. Başkent Priştine’de katıldığı “Açık Konuş Forumu”nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Thaçi, özellikle Sırbistan ile ilişkiler ve Kosova ordusunun dönüşümüne yönelik açıklamalarda bulundu.

 Kosova Güvenlik Güçlerinin Kosova ordusuna dönüştürülmesinin, anayasa değişikliğiyle gerçekleşmesi adına meclisteki Sırp milletvekillerinin de desteğini almak için çaba göstereceklerini dile getiren Thaçi, ordunun kurulmasının NATO üyeliği için son derece önemli olduğunu söyledi. Anayasa değişikliği için Sırp milletvekillerinin de onayının gerektiğine işaret eden Thaçi, “Böylesine hayati ve yüksek bir hedefin Kosova’daki tüm toplumların desteğini alması ve anayasa değişikliği kapsamında gerçekleşmesini istiyorum.” dedi.

 Sırbistan’da hafta sonu yapılan ve Başbakan Aleksandar Vucic’in kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimini de değerlendiren Thaçi, Kosova kamuoyunun Sırbistan’daki seçimle zaman kaybetmemesi gerektiğini, Sırbistan’ın sadece “kendi seçimini yapmış komşu ülke” olduğunu ifade etti.

Sinem Erdem – BALKAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.