Ukrayna Vatandaşlarına AB Ülkelerine Yaptıkları Kısa Süreli Ziyaretlerde Vize Serbestisi

0
99

 AP’de yapılan oylamada tasarı 75’e karşı 521 oyla kabul edildi. 36 üye çekimser oy kaldı. Kabul edilen tasarıya göre, Ukrayna vatandaşlarından AB ülkelerine yaptıkları 90 güne kadar olan ziyaretlerde vize istenmeyecek.

 Düzenlemeye göre, biyometrik pasaport sahibi tüm Ukrayna vatandaşları, turistik, iş amaçlı veya aile ziyareti olmak üzere ziyaretlerinde vizeden muaf tutulacak.

 Düzenlemede, Ukrayna vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma izni vermiyor. Kabul edilen tasarının AB ülkeleri parlamentosunda onaylanması gerekiyor. Düzenlemenin haziranda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 Vize serbestisi raporunu hazırlayan AP’deki en büyük siyasi grup Avrupa Halk Partisinin (EPP) Bulgar üyesi Mariya Gabriyel, Ukrayna vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesinin AB’nin doğu ülkeleriyle iş birliği hedeflerinin bir parçası olduğunu belirterek “Kararın Ukrayna’nın AB için kilit öneme sahip bir ortak olduğunu gösterecek güçlü bir mesaj olacağını” söyledi.

 AB, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna gibi doğu sınırlarında bulunan bazı ülkelere vize serbestisi getirmeden önce ‘fren mekanizması’ olarak adlandırılan ve gerektiğinde uygulamayı durdurmaya yarayacak ‘Vize Serbestisini Askıya Alma Mekanizması’ isimli yapısal bir düzenlemeye gitmişti.

Emrah Soydan – AVRAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.