Xi’nin “Merkez” Parti Pozisyonu Çin’in İdeolojik Eğitim Sistemine Eklendi.

0
86

 Pazartesi günü Çin Komünist partisinin başkanı Xi Jinping’in pozisyonunu “merkez” olarak belirledi. Pekindeki kolejlerde ve üniversitelerdeki ideolojik eğitimin bir parçası haline getirdi. Çin’in Genel Sekreteri Çin’in Bakanlar Kurulu, Çin’in yükseköğrenim kurumlarındaki siyasi düşünce ve parti liderliğinin “merkezde yoldaş Xi Jinping’in olduğu bir Çin Komünist Partisi etrafında dönmesi” gerektiğini söyleyen bir yazı yayınladı.

 Çin eğitim kurumlarına partiye bağlılığı yerleştirdi ve ideolojilerini düzeltti. Geçen Aralık ayında yaptığı bir konuşmada kolejler ve üniversiteleri “Komünist Partiye hizmet etmeye” çağırdı. Hükümet, üniversitelerde gelişen batılı değerlerin yayılmasına karşı koydu ve bunu denetlemek için müfettişler gönderdi.

 Ayrıca Danıştay belgesinde, siyasi düşünce kalitesini yükseltmek için genç öğretmenlerin devlet görevlerine atanmalarına yönelik bir sistem kurulması gerektiği belirtiliyor.

 Partinin disiplin ve grev karşıtı ajansı, ayrı bir açıklamada, geçtiğimiz hafta Çin’in önde gelen 29 üniversitesinde “esnek” teftişler yaparak kısmen ideolojik eğitimin güçlenmesine yardımcı olacağını söyledi.

Betül Cengiz – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.reuters.com/article/us-china-xi-education-idUSKBN1670C4,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.