ABD’nin Kırgızistan Üssü 2014’te Kapanıyor

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev ABD’nin Afganistan operasyonları için kullandığı Manas Transit Merkezi’nin 2014′de sürenin dolmasının ardından anlaşmanın uzatılmayacağını söyledi.

Bakiyev döneminde 2009 yılında Rusya’ya kapatılma vaadine rağmen transit merkeze dönüştürülüp ABD’ye kiralanan üs, ABD ve müttefikleri açısından çok büyük bir önem sahibi. Eski Kırgız yönetiminin devlet olarak verilen taahhütleri yerine getirmekte sağlıklı hareket etmediği ve ülkenin imajına zarar verdiği eleştirisi getiren Atambayev, “Önceden verilen taahhütlerin yerine getirilmesinden başka alternatifimiz yok” dedi.

Bilindiği üzere ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Kırgızistan’a yaptığı ziyarette anlaşma süreci boyunca üssü terk etmeyeceklerini fakat sonrasında askerler ile yaptığı konuşmada burada sonsuza kadar kalmayacaklarını belirtmiş ve buna ek olarak eğer Kırgızistan’ın yararı söz konusu olursa bölgede kalabileceklerini söylemişti.

ABD’nin bölgedeki askeri varlığında bir azalma görülürken Rusya’da ise tam tersi şekilde yoğun bir ivme kazanıyor.  Rusya’nın Kırgızistan’da başkent Bişkek’in hemen 20 kilometre dışında Kant Askeri Üssü, Issık Kul’da deniz askeri eğitim merkezi ve torpido gelişim merkezi, yine Issık Kul yakınlarında sismik gözlemevi ve Celalabad’da nükleer test gözlemevi bulunuyor. Rusya son olarak askeri varlığını uzun süre garantileyen yeni bir anlaşmayı Bişkek yönetimi ile imzaladı. Rusya bölgede bulunan askeri varlığı için Kırgız yönetimine yıllık 4,5 milyon dolar ödeme yapıyor. 

 

(tuicakademi – cihan) Erdem PARLAK

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...