Ahmet Davutoğlu’nun Jet Krizi İle İlgili Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Cuma günü Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili bugün TRT Haber’de Ali Ahmet Böken’in sorularını cevapladı. Suriye’nin düşürdüğü Türk jetindeki pilotların hala kayıp olduğunu ifade eden Davutoğlu, ‘Her şeyden önce kaybolan pilotlarımızın ailelerine sabır diliyorum. Tüm çabalarımızla onları aramaya devam ediyoruz. Birinci önceliğimiz pilotlarımızın sağlığı ve durumu.’ dedi.

Jetimiz Uluslararası Hava Sahasında Düşürüldü…

Davutoğlu: “Suriye sınırına 13 mil uzaklıkta bulunuyordu, yani uluslararası hava sahasındaydı. Kontrolü kaybettikten sonra Suriye karasularına düşüyor. Hava şartlarına ve teknik konuların elvermemesi durumunda hava sahası ihlal edilebiliyor, ancak bu olağan bir şey, kısa süreli bir ihlal söz konusu ancak Türkiye tarafından ikaz ile tekrar Türk hava sahasına girmiştir. Suriye tarafından bir uyarı da olmamış zaten.”

Olayın tam resmini çekmek için önce bilgileri topladıklarını ifade eden Davutoğlu, uluslararası ve iç kamuoyununun bilgilendirme açısından açıklamaları bugüne bıraktıklarını belirtti. Atılacak adımlara ilişkin eylem planının dünkü toplantılar sonucu tespit edildiğini; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan ise bugün muhalefet liderleriyle konuya ilişkin görüşme yapacak.  Pazartesi günü ise Bakanlar Kurulu toplanacak, Salı günü de Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuya ilişkin asıl açıklamayı yapılacaktır.

Bakan Davutoğlu konuya ilişkin açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi; “Bizim açımızdan tereddüt yok. Sorulacak soruların hepsini sorduk. Resim net bir şekilde karşımızda bundan sonraki aşama bölgesel ve küresel aktörlerle bu bilgileri paylaşmaktır. Dün bir çok ülke lideriyle görüştüm. Bugün de görüşmelerim devam edecek. Tüm ülkeler taziyelerini ve iyi niyetlerini belirtti.”

Uçağın Kimliği Açık

“Bu tür durumlar zaman zaman bizim hava sahamızda da olabiliyor. Ona mesaj gönderilmesi gerekiyor. Çünkü uçağın kimliği açık. O olmadı uçak kaldırır kontrol etmeye çalışırsınız. O da olmadı uçağı indirmeye zorlarsınız. Ama bunların hiç biri yapılmadan uçak hava sahamıza döndükten 15 dakika sonra bu olay yaşanıyor. Suriye tarafına hasmane bir tutumu olmamıştır. Süratle yaptığı ihlalden geri dönmüştür. Mesaj da gönderilmemiştir.”

Elimizdeki veriler, Suriye’nin bize verdiği bilgileri doğrulamıyor diyen Davutoğlu, “bundan sonra adımlarımız kararlı olacak ancak fevri bir adım atmayız. Resmi tam olarak çektikten sonra eylem planımız devreye girer” dedi.

Son olarak da Davutoğlu konuşmasında şunlara değindi; “Kimse Türkiye’nin kapasitesini test etmeye kalkmasın, bizim öncelikli vazifemiz pilotlarımızın durumudur, daha sonra istişareler sonucunda Türkiye hareket stratejisini belirleyecektir. Biz hiçbir zaman bölgede gerilim yanlısı olmadık. Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda da ne kadar kararlı adımlar attığımızı dünya bilir.

NATO Türkiye için toplanıyor…

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cuma günü Akdeniz’de düşürülen RF-4E keşif uçağıyla ilgili olarak Türkiye’nin NATO nezdinde girişimlerde bulunacağını açıkladı. Davutoğlu, “NATO Konseyi’nde yapılacak toplantıda 4. madde çerçevesinde bilgilendirme yapılması için talimat verdim. Bu saldırgan tutumun arka planı ortaya konulacak” diye konuştu. NATO Sözcüsü de Dışişleri Bakanı’ndan kısa bir açıklama yaparak Konsey’in Salı günü olağanüstü toplanacağını bildirdi.

NATO Şartı’nın 4’üncü maddesine göre bir üye devletin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ve güvenliğinin tehdit altında olması durumunda tüm üye devletlerin birlikte istişarelerden bulunmasını öngörür…

(TUİÇ akademi ntvmsnbc, TRT Haber, Hürriyet)

 

Yasin Erdoğmuş

UİÇ Derneği Yakın Doğu Masası – TUİÇ Platformu Yalova Üniversitesi Temsilcisi

Twitter– @erdogmusyasin

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...