Aleksis Çipras’a Kötü Haber

Yunanistan’ın kamuoyu araştırmaları şirketlerinden “Metro Analysis”, 2019 Yunanistan seçimlerine yönelik yaptığı ankette halkın, Çipras için olumlu görüşe sahip olmadığı görülüyor.

Ankete göre, Yunan halkı Çipras’ın ekonomi politikalarının yanı sıra Türkiye ile ilişkilerinden de memnun değil.

16-18 Nisan tarihleri arasında, 1.200 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen ankete katılanların, sadece yüzde 12’si, “Sizce hangi parti Türk-Yunan ilişkilerinde daha iyi bir siyaset izleyebilir?” sorusuna Çipras’ın lideri olduğu “Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA)”  cevabı verdi.

Ankete katılanların yüzde 25’i ise, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi (ND) partisinin Türk-Yunan ilişkilerinde daha başarılı bir siyaset izleyeceğini düşünüyor.

Öte yandan, ankette Türk-Yunan ilişkilerinde sık sık gerginliğin tırmanmasına yol açan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un lideri olduğu Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisinin, Türk-Yunan ilişkilerinde başarılı bir siyaset izleyebileceğine inananların oranı ise yüzde 1’in altında kaldı.

Anketin sonuçlarına göre, Yunanistan’da bugün seçim yapılsa SYRİZA yüzde 17.2, ND yüzde 26.8. oy toplayacak. Kammenos’un Partisi ANEL ise, 1.9 oy ile yüzde 3 barajını geçemeyecek gibi gözüküyor.

Anket verilerine göre, Yunanistan’ın başlıca sorunlarını ekonomi ve yüksek işsizlik oluşturuyor.

Yunanistan’da genel seçimler 2019’da yapılacak. Başbakan Aleksis Çipras her fırsatta erken seçimin söz konusu olmadığını tekrarlıyor, ancak muhalefet erken seçimlerin bu yıl içinde yapılacağı görüşünde.

Aybüke Rabia Halil

o-Staj 2018 AÇAM Stajyeri

Kaynakça:

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...