Arap Birliği İsrail’i Kınadı

Arap Birliği, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle kınadı ve baskınların durdurulması için Birleşmiş Milletlerin devreye girmesi çağrısında bulundu.

Filistinli militanların Sina yarımadasında düzenlediği ve sekiz kişinin öldürüldüğü saldırının ardından İsrail Gazze’ye düzenlediği harekâtta 10 kişi hayatını kaybetmişti. Ürdün de, İsrail’e saldırılarını durdurması, aksi takdirde bölgesel istikrarın tehlikeye gireceği uyarısında bulundu.

Arap Birliği, İsrail ile Mısır arasında Mısırlı beş polisin öldürülmesinin ardından başlayan krizi ele almak üzere toplanmıştı. Kahire’deki İsrail Büyükelçiliği’nin önünde toplanan binlerce kişi İsrail’i protesto ederken, bir gösterici büyükelçiliğin önündeki bayrak direğinden İsrail bayrağını indirerek Mısır bayrağı astı.

İsrail perşembe günü meydana gelen olayla ilgili olarak ”üzüntü”lerini açıklarken, ordunun bir soruşturma yürüteceğini, bulguların da Mısır ordusuyla birlikte inceleneceğini duyurdu. Ancak bu açıklamalar Mısır’ın geçici hükümetini tatmin etmedi.

Gerilimin tırmanmasının yaratacağı risklerin farkında olduğunu gösteren İsrail ayrıca iki ülke arasında 1979’da imzalanan anlaşmaya sadık olduğunun da altını çizdi. Savunma Bakanlığı, anlaşmanın Orta Doğu’da istikrar için stratejik önem taşıdığını vurguladı.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...