Arap Birliği’nin Gündemi Filistin

Kahire’de yapılacak Arap Birliği toplantısının ana konusu Filistin devletinin kurulması yönünde atılacak adımlar olacak.

BBC’nin Kahire muhabiri Jon Leyne, gündemin, Filistin yönetiminin Birleşmiş Milletler üyeliği için başvurmasından öteye gittiğini, bunun zaten beklendiğini ve Filistinlilerin Birliğe üye Arap ülkelerinin desteğini alacağını kaydediyor.

Bugün Kahire toplantısında tartışılacak konu, Filistinlilerin bu hedefi nasıl gerçekleştirecekleri olacak.

Filistin yönetimi, tam adaylık başvurusunda bulunacak olursa bunun için Güvenlik Konseyi’nin onayını almak zorunda. Güvenlik Konseyi’ndeyse Amerika Birleşik Devletleri, bu yöndeki bir talebi veto edecek. Bunun ise Filistinlilerin ABD ve İsrail’le ilişkilerinde önemli etkiler yaratacağı kaydediliyor.

Filistinlilerin önündeki bir diğer seçenek ise, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başvurarak, statüsünü, ‘gözlemci’ olmaktan, ‘üye olmayan ülke’ye dönüştürmesi.

Bu süreçte, Arap Birliği ve Avrupa Birliği’nin de katılımıyla dikkatli bir diplomasiye gerek duyulduğunu kaydeden gözlemciler, konu üzerinde varılacak bir uzlaşmanın Orta Doğu’da görüşme fırsatlarını bile geliştirebileceği vurguluyor.

Konu üzerinde tam bir sürtüşmeye girilmesinin ise, İsrail ile Filistinliler arasındaki ilişkileri daha da kötüleştireceğine işaret ediliyor.

Filistin yönetiminin lideri Mahmud Abbas, BM üyeliği konusunda dün AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la bir görüşme yaptı. Ashton, AB’nin “görüşmeler yoluyla bir Filistin devleti kurulmasını desteklediğini” söyledi.

“Arap Baharı Turu”na dün geç saatlerde Mısır’da başlayan ve Kahire’ye varışında coşkulu büyük bir kalabalık tarafından karşılanan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da, bugün genişletilmiş Arap Birliği bakanlar toplantısında bir konuşma yapacak.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...