Arjantin’in Eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez’e Suçlama

0
119

 Arjantin’de, eski Devlet Başkanı 64 yaşındaki Cristina Fernandez’in, ‘görevde olduğu 2007-2015 yılları arasında döviz piyasasına yaptığı müdahaleyle devleti bilerek zarara uğrattığı’ gerekçesiyle yargılanmasına karar verildi. Fernandez, aynı zamanda yolsuzluk iddialarıyla alakasız başka soruşturmalarla da karşı karşıya.

 Federal Yargıç Claudio Bonadio, Fernandez ve hükümetinin, o dönemde ulusal para birimi pesonun değerini yapay olarak yükseltmek için Merkez Bankası aracılığıyla piyasaya değerinin altında dolar sattıklarını ve bu yolla alıcılara haksız kazanç sağladıklarını savundu. Bu müdahalenin Merkez Bankası rezervlerinde ciddi kayba yol açtığını vurgulayan Bonadio, satışlar nedeniyle kamunun 4,9 milyar dolar zarara uğradığını kaydetti.

 Eski Devlet Başkanı Fernandez ise hakkındaki suçlamaları reddederken, Federal Yargıç Claudio Bonadio, karara ilişkin yaptığı açıklamada, devleti dolandırma suçundan Fernandez’in yanı sıra dönemin Ekonomi Bakanı Axel Kicillof ve Merkez Bankası Başkanı Alejandro Vanoli’nin de aralarında bulunduğu toplam 15 kişinin yargılanacağını belirtti.

Nazlıcan Çağlan Yıldırım – LATAM Stajyer

Sponsorlu

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here