BM Kürsüsünde Suriye’den Türkiye’ye Ağır Suçlama

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, BM(Birleşmiş Milletler) Genel Kurulunda yaptığı konuşma sırasında Suriye’nin iç işlerine karışan ülkeler için ağır ithamlarda bulundu. Muallim, ABD, Fransa, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar devletlerini teröre yardımcı olmakla itham etti. Muallim’in diğer bir iddiası ise ABD, Fransa ve bölgedeki bazı ülkelerin barış çabalarının önünü tıkadıkları ve teröristlere para ve silah yardımlarında bulunduklarıydı.

Öte yandan Muallim, Suriye’deki şiddetin sonlandırma kararını ise “silahlı grupları finanse eden, silahlandıran, ev sahipliği yapan ve onlara eğitim veren” Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın verebileceğini öne sürdü.

Ayrıca Muallim yaptığı konuşma içerisinde ABD, Arap ve Avrupa ülkelerinin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘a istifa etmesi yönünde yaptıkları çağrı ve baskıları ise Suriye‘nin içişlerine karışmak olarak nitelendirdi.

 Suriyeli muhalifleri de , “Suriyelilerin akan kanının durdurulması için birlikte çalışmaya” davet etti. Fakat bu konuşmaları muhalefetin tepkisini topladı. Muallim‘in BM Genel Kurulu’ndan yaptığı konuşmasının akabinde bir bildiri yayımlayan Suriyeli muhalifler, Muallim‘in konuşmasında yaptığı diyalog çağrısını, samimiyet duygusundan uzak “klasik bir rejim propagandası” olarak niteleyerek reddetti.

(TUİÇ Akademi, BBC, CNN, Milliyet, Hürriyet)

 Esra KAYA

TUİÇ Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...