BP Nabucco’ya Alternatif Boru Hattı Planlıyor

Financial Times gazetesi enerji devi BP’nin, Azerbaycan’dan Avrupa’ya 1300 kilometre uzunluğunda yeni bir doğal gaz boru hattı planladığını yazdı.

Gazetenin enerji muhabiri David Blair imzalı habere göre, Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz sahasından çıkarılan doğal gazı Avrupa’ya taşıyacak ve böylece Avrupa’nın Rus doğal gazına bağımlılığını azaltacak güzergâh konusunda hâlihazırda sıkı bir rekabet sürüyor.

Haberde, mevcut rakipler, Avrupa Komisyonu’nun desteklediği Türkiye’den Avusturya’ya ilerlemesi planlanan Nabucco güzergahı, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya ve Batı Avrupa üzerinden ilerlemesi gündemde olan Trans-Adriyatik boru hattı ve Yunanistan-İtalya boru hattı IGI Poseidon olarak sıralanıyor.

Ancak David Blair’e göre, BP’nin de aralarında olduğu yedi şirketin geliştirmekte olduğu Şah Deniz sahasından çıkarılan Azeri doğal gazı için bir “güney koridoru” inşa etmeyi öngören projelerin her biri, Avrupa’da enerjiye ilişkin stratejik tabloyu değiştirebilir.

Habere göre ‘Güneydoğu Avrupa Boru Hattı’ adıyla bilinen BP’nin yeni güzergâhı ise, nihai tekliflerin sunulacağı Cumartesi gününden hemen önce ortaya çıktı.

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR’ın da bulunduğu konsorsiyum, hangi boru hattını seçeceğine yıl sonuna dek karar verecek.

Olası Çözüm

Financial Times yazarı David Blair, Şah Deniz sahası için BP’nin başkan yardımcısı Al Cook’un Güney-Doğu Avrupa Boru hattını “olası bir diğer çözüm” diye tarif ettiğini yazıyor.

Habere göre, Cook, “BP’nin boru hattı projesine doğrudan müdahil olma fikrine açık olduğunu” söyledi.

Cook ayrıca, BP’nin daha önce Azerbaycan ile Türkiye’yi bağlayan mevcut iki boru hattının inşaatını da yönlendirdiğini hatırlatarak “Bu, bize aynısını bir kez daha yapabileceğimiz konusunda güven veriyor” dedi.

Financial Times yazarı David Blair, yeni projenin siyasi ve ticari talepleri bağdaştırmaya çalışacağına dikkat çekiyor.

Bir bankacının Nabucco projesini “aşırı siyasileşmiş” diye tarif ettiğini yazan David Blair, Türkiye’den Avusturya’ya uzanacak Nabucco’nun 3863 kilometreyi bulacağını ve 10 milyar dolara mal olacağını, ancak projeye yakın kaynakların, gerçek maliyetin bunu ikiye katlayacağını söylediklerini aktarıyor.

Nabucco, yılda 31 milyar metreküplük kapasiteye sahip olacak.

Şah Deniz’den 2017’den itibaren sağlanabilecek yıllık doğal gaz miktarı ise 10 milyar metreküp.

Blair’e göre Avrupa’nın stratejik çıkarları, Nabucco’nun boyutunu ve maliyetini de açıklıyor.

Amaçlanan Avrupa kıtasına doğal gaz taşımak için yeni bir koridor oluşturulması ve bu doğal gazın sadece Azerbaycan’dan değil, Hazar Denizi bölgesinin geri kalanından, Türkmenistan’ın yanı sıra Irak’tan da sağlanabilmesi.

Blair’in aktardığına göre, BP’nin yeni projesi, hem daha küçük boyutlarda, hem de daha ucuza mal olabilecek bir boru hattı öngörüyor.

Önerilen hat Türkiye’nin batısından başlayıp Bulgaristan, oradan Romanya’ya geçerek Macaristan’ın doğu sınırına kadar uzanacak.

Azerbaycan ve Avusturya’daki mevcut yapıyı kullanacak, dolayısıyla Nabucco’nun üçte biri uzunluğuyla çok daha ucuza gelecek ama gerekli görüldüğünde kapasitesi artırılabilecek.

1999 yılında keşfedilen Şah Deniz yatağındaki doğal gaz kapasitesinin, bir trilyon metreküp civarında olduğu tahmin ediliyor.

Şah Deniz yatağını işletme hakkı, BP, Statoil, NICO, Total, Lukoil, SOCAR ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın elinde bulunuyor.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...