Cezayir Parlamento Üyeleri TBMM’ de

 TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Taha Özhan, Mecliste, Cezayir Ulusal Halk Meclisi Dışişleri, İş birliği ve Göç Komisyonu Başkanı Noreddine Belmeddah ve beraberindeki heyetle görüştü.

 Cezayir’in, Türkiye için özel bir yerinin bulunduğunu ifade eden Özhan, özellikle iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin artarak sürmesini temenni etti. Aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika’nın büyük sıkıntılar çektiğini belirten Özhan, barış ortamının kısa sürede Ortadoğu’ya yerleşmesini ümit ettiklerini belirtti.

 Özhan, Türkiye’nin geçtiğimiz Temmuz ayında bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldığını, bu eylemi FETÖ’ nün gerçekleştirdiğini anımsattı. Bu örgütün Cezayir‘de de faaliyetlerinin bulunduğunu hatırlatan Özhan, Cezayir’den gerekli desteği beklediğini belirterek, ileriki dönemlerde gerçekleşmesine sıcak bakılan ikili ilişkiler adına da bir adım atmış oldu.

 Türkiye’nin neler yaşadığını, yıllarca yaşadıkları terör olayları nedeniyle en iyi anlayacak ülkenin Cezayir olduğunu belirten Belmeddah ise uzun yıllar teröre karşı tek başlarına mücadele ettiklerini ve bu mücadelede yalnız bırakıldıklarını belirterek dikkati önce yıkılan Libya Devleti’ne ; daha sonra ise, Suriye‘deki duruma çekti. Sorunların kaynağının dış müdahale olduğunu savunan Belmeddah, çözümü Suriye içerisindeki halkın diyaloğuna bağladı.

Ayşenur Sarısünbül – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

  • http://www.haberler.com

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...