Çin Tank Anlaşması ‘Nakit Sıkıntısı Nedeniyle’ Kesildi

 Ordu Şefi Chalermchai Sittisat Perşembe günü yaptığı açıklamada, Royal Thai Army (RTA), yetersiz kaynaklar nedeniyle 98 adet satın almak istediği Çinli VT-4 savaş tanklarının sayısını 68 olarak azalttığını söyledi. General Chalermchai, 60 yeni tankın kuzeydoğudaki Udon Thani ve Khon Kaen’deki 2. ve 3. Süvari Taburları arasında eşit olarak bölüştürüleceğini söyledi. Yetkili, yeni tankların 40 yıldan fazla bir süredir hizmet verdikten sonra görevden alınacak ABD yapımı M-41 modellerin yerini alacağını söyledi. VT-4 tanklarının 60’ı, geçen yıl ordu tarafından dört milyar baht tutarında 28 adet satın alındı. Tankların bu yılın sonlarında teslim edilmesi bekleniyor.

 Ordu, geçtiğimiz günlerde kabineye 20 ek tankın satın alınmasını önerdi; ancak 2 milyar baht değerinde sadece 10 tane onaylandı. Yakında onay için kabineye 10 tank daha satın alım talebi gönderilecek. Geri kalan 12 tanka gelince, satın alma bir sonraki mali yıl için ayrılmış olacak.

Oplot tank siparişiyle ilgili sorunları takiben, askeri donanım alımından sorumlu ordu komitesi, Ukrayna’dan satın alınacak tank sayısını azaltmayı ve Çin tankları daha ucuz olduğu için Çin’den daha fazla tank almaya karar verdi.

 Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı General Prawit Wongsuwon, temel teknoloji ile başlayarak Tayland’da savunma ve silah endüstrisi geliştirmek için Çin ile birlikte çalışmak istediğini belirtti.

Şeyma Yarımbaş – APAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...

Çeviri Makale: Bosna’da ‘Doğu Sorunu’ Tekrar Yükseliyor

Bu yazı, Riada Asimovic Akyol'un New Lines Magazine için...

2021’den 10 Kare: Doğal Afetler, Göçmen Krizleri ve Savaşlar

2021 yılı, göçmen krizlerinden pandemi kısıtlamalarına, doğal afetlerden siyasi...