Erdoğan Hem İsrail’i Hem BM’yi Eleştirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yıllık açılış toplantısında yaptığı konuşmasında, örgütün ”insanlığın hukukunu korumayı esas alarak” yeniden yapılanması gerektiğini söyledi, İsrail’i sert dilde eleştirdi.

Dünya liderlerinin yaptığı konuşmalarda sıra Türkiye’ye gelince kürsüye çıkan Başbakan Erdoğan, “Açık söylemek zorundaydım ki; BM bugün insanlığın umutlarını, insanlığın geleceğini tehdit eden korkulara galip kılacak bir liderlik sergileyemiyor. BM, belli ülkelerin çıkarları ve vesayeti istikametinde değil, bütün insanlığın hukukunu korumayı esas almak üzere yeniden yapılanmak ve vizyonunu yenilemek zorundadır.” dedi.

Birleşmiş Milletler’in kuruluş ideallerinin önündeki en büyük engelin ”yarım asrı aşkın süredir devam eden Arap-İsrail ihtilafı” olduğunu söyleyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu konuda bugüne kadar aldığı bağlayıcı nitelikteki 89 karara İsrail’in uymadığını belirtti.

Erdoğan, BM’nin ”Filistin halkının yaşadığı insanlık dramının sona ermesini sağlayacak hiçbir adımı atamayacak kadar aciz kaldığını” söyledi ve ”İsrail’i, bu ülkeyi yönetenlere rağmen, barış için zorlamak, bu ülkeye hukukun üstünde olmadığını açık bir şekilde göstermek gerekmektedir.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bugün BM’de en başta ABD ve İsrail’in itirazlarına rağmen yapılması beklenen Filistin oylamasına dikkat çeken Erdoğan, Filistinlilerin devlet olarak tanınma yönündeki talebinin onaylanmasını isteyerek, Türkiye’nin Filistin devletinin tanınmasına ”koşulsuz destek” verdiğini kaydetti.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Partilerin Siyasal Söylemi Olarak Seçim Şarkıları

Özet Demokrasilerde bilindiği üzere toplumu temsil etmeye talip kişi ve...

Operasyon: Argo (2012)

Yapım Adı: Operasyon: Argo Yapım Yılı: 2012 Yönetmen: Ben Affleck Tür: Gerilim/Dram Ben...

Türkiye’deki Gençlerin Eğitim Seviyelerinin Artmasında Gönüllülüğün Rolü

Özet Sivil toplum kuruluşları ve bu kuruluşlara gönüllülük esasıyla katılımın...

Güneşin Bile Patentini Almak İsteyenlerin Aşkı: Kapitalizm

Yapım Adı: Capitalism: A Love Story (Kapitalizm: Bir Aşk...