Erdoğan Moskova’ya Gidiyor, Gündem Suriye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Temmuz 2012 tarihinde günübirlik ziyaret için Rusya’nın başkenti Moskova’ya gideceği bildiriliyor. Bu ziyarette Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası sorunların ele alınacağı belirtiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmesi beklenen Erdoğan’ın, Suriye’deki rejim değişikliği konusunda fikir alışverişinde bulunacağı ve Suriye güçlerinin düşürdüğü Türk jeti ile ilgili konunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının yaptığı açıklamalara göre, görüşmede ikili ticari, ekonomik ve siyasi ilişkilerin de ele alınması ve özellikle sonbaharda Türkiye’de yapılması planlanılan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısının takviminin netleştirilmesi de hedefleniyor.

BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi ve arabulucusu Kofi Annan’ın, Suriye lideri Beşar Esad’a, olayların yaşandığı bölgelerden başlayarak şiddetli çatışmaları adım adım düşürme planını teklif etmesi de gündemde yer alıyor. Suriye’deki çatışmalara çözüm bulma arayışı çerçevesinde, Şam’da Esad ile görüştükten sonra Tahran’da temaslarda bulunan Annan’ın, Suriye liderinin teklifini muhalefet ile görüşeceğini açıklanırken, buluşmanın nerede ve ne zaman gerçekleşeceği hakkında bilgi vermediği ifade ediliyor.

(TUİÇ Akademi, Zaman, Dünya Bülteni)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...