Ermeni Olayları İçin Yeni Hamle

Fransa’da gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi perspektifinde “Ermeni Soykırımı”nın inkârın cezalandırılmasına yönelik yasal girişimler yeniden ısıtılıyor.

Senato’da çoğunluğu ele geçiren sol partilere mensup bazı parlamenterler, “Ermeni soykırımını inkârın cezalandırılması” konusunda bu yıl mayıs ayında Senato gündeminden düşen yasa teklifinin Nisan 2012’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi oylanması için girişim başlattı.

Senatoya Yeni Yasa Teklifi

Ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) üyesi senatör Philippe Kaltenbach, bu amaçla Senato’ya yeni bir yasa teklifi sunduğunu duyurdu.

Kaltenbach konu hakkında yaptığı açıklamada, yasa teklifine gerekçe olarak, sol partilerin Senato’da çoğunluğu ele geçirmiş olmasını ve PS’nin Cumhurbaşkanlığı adayı François Hollande’ın yasa teklifinin seçim öncesi oylanmasından yana tutumunu gösterdi. Yasa teklifinin Senato Başkanlık Divanı tarafından ne zaman ele alınacağı henüz bilinmiyor.

Fransa, 2001 yılında çıkardığı tek cümlelik bir yasayla “Ermeni soykırımını” resmen tanıyor. Parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis 12 Ekim 2006 tarihinde tanımanın bir adım ötesine gitmiş ve “Ermeni soykırımını inkarın cezalandırılmasını” öngören bir yasa teklifini oy çoğunluğuyla kabul etmişti. Meclis’ten geçen yasa teklifi bu yıl 4 Mayıs’ta Senato tarafından “kabul edilemez” bulunup gündemden düşürülmüştü. Senato’nun konu hakkında hazırladığı raporda, “tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğine” ve “Türkiye’yle ilişkilerin zarar görme tehlikesine” vurgu yapılmıştı.

Sarkozy Sözünü Tutamamıştı

Nicolas Sarkozy 2007 yılında Cumhurbaşkanı seçilmeden önce ülkedeki Ermeni topluluğuna “soykırımı inkârın” cezalandırılmasına ilişkin yasa teklifini Senato gündemine taşıyacağı sözü vermiş ancak bu sözünü tutmamıştı. Bu nedenle Ermeni diasporası oylarının gelecek yılki seçimlerde büyük ölçüde PS’ye yöneleceği öngörülüyor.

Fransa’da siyasi partiler “Ermeni Soykırımı”nın cezalandırılması konusunda bölünmüş durumdalar. “Soykırım” tezleri, merkez sol ve merkez sağ partiler içinde büyük ölçüde Ermeni topluluğunun yoğun yaşadığı Lyon ve Marsilya gibi büyük kentler ile Paris yakınlarındaki bazı kentlerden seçilmiş vekiller tarafından omuzlanıyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimi 22 Nisan-6 Mayıs 2012, milletvekilliği seçimleri ise 10-17 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak.

 

(tuicakademi-ntvmsnbc) – Kayhan KARACA

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...

Gavrilo Princip’in Saraybosna Suikastı Motifleri

YAZININ İNGİLİZCESİ BALKAN INSIGHT TARAFINDAN YAYINLANMIŞTIR.  A Violent Desire for...