Esad’dan Geçiş Hükümetine Yeşil Işık

BM ve Arap Birliği’nin özel temsilcisi Kofi Annan, Suriye’de geçiş hükümeti kurulma konusunda Devlet Başkanı Beşar Esad ile hemfikir olduklarını söyledi.

Annan İsviçre’nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bu haftadaki Şam ziyaretinde görüştüğü Esad’ın muhaliflerle geçiş hükümeti kurulmasının yollarını ararken, rejim için muhatap olarak görev yapacak bir isim önerdiğini belirtti. Kofi Annan ise Esad’ın önerdiği ismi değerlendirmekte olduğunu ifade ederek ancak bu kişinin kim olduğu konusunda açıklama yapmadı.

Rusya ve BM Güvenlik Konseyi’nin dört üyesi Annan’ın hazırladığı ulusal birlik hükümeti kurulması önerisine destek verildiği ifade ediliyor ancak hem hükümet hem de muhalefet üyelerini kapsayacak geçiş hükümetinin güvenirliğini sarsacak ya da istikrarı tehlikeye atacak isimlerin alınmamasının istenildiği belirtiliyor.

Annan’ın geçiş hükümeti önerisini değerlendiren bir diplomat, Suriye’deki şiddet olaylarının durmasının ancak bütün tarafların barışçıl bir çözüm konusunda anlaşmaları halinde mümkün olabileceğini belirtti.

Annan ayrıca, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki krizin çözümü için atılacak yeni adımları görüştüğünü ve bu adımların önümüzdeki günlerde kamuoyuna duyurabileceğini söyledi.

(TUİÇ Akademi, Zaman, NTV, CNN)

 

Eda KENDİR

UİÇ Derneği Stajyeri

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...