Euro Bölgesini Kurtarmak İçin İddialı Plan

Uluslararası Para Fonu IMF’den sızan haberler, Euro bölgesini iflas riskinden korumak için kapsamlı ve iddialı bir paketin hazırlanmakta olduğuna işaret ediyor.

BBC Ekonomi Editörü Robert Peston, paketin, Yunanistan’ın borçlarının yarısının silinmesini de içerdiğini söylüyor.

Plan ayrıca, Avrupa Birliği’nin kurtarma fonunun büyüklüğünün ise 2 trilyon euroya çıkarılmasını öngörüyor.

Avrupa hükümetleri planın beş ya da altı hafta içinde hazır hale gelmesini umuyor.Peston, taslak halindeki planın tamamlandıktan sonra uygulanmasının ise son derece zor olacağına dikkat çekerken, başarısızlığın faturasının ise cılız küresel büyümeyi resesyona, belki de daha kötüsüne dönüştürecek bir mali kriz olabileceğini kaydediyor.

IMF’nin Washington’da hafta sonu yaptığı yıllık toplantısından sızan plan hazırlıklarının en dikkat çekici unsurlarından biri Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun 440 milyar Euro civarındaki kaynağını dört katına çıkarılmasını öngörmesi.

Fon, yüksek faizler nedeniyle ticari kaynaklardan borçlanmakta zorlanan İtalya gibi ülkelere kredi sağlanması riskini üstlenirken, böylece Avrupa Merkez Bankası’nın borçlanmasını da daha az tehlikeli hale getirecek.

Planın bir diğer dikkat çekici yönü de, bankalar ve özel yatırımcıların Yunanistan’daki alacaklarının yarısından vazgeçmeyi kabul etmesini öngörmesi.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, IMF Başkanı Christine Lagarde’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, gayrı safi yurtiçi hâsılanın yüzde 160’ını bulan borcu azaltmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Liderler, kamuoyu önünde Yunanistan’ın iflasına ilişkin herhangi bir plan olmadığını söylerken, sızan haberler yetkililerin Yunanistan’ın borcunun bir kısmını ödememesine, ama Euro’da kalmasına izin verilmesine ilişkin bir plan üzerinde çalıştıklarına işaret ediyor.

Planın üçüncü ayağı ise, Euro bölgesindeki bankaların olası kayıpları hazmetmelerine olanak sağlayacak şekilde sermaye bakımından güçlendirilmesini içeriyor.

Yunanistan ile AB ve IMF yetkilileri bu hafta Atina’da bütçe açığının azaltılması çalışmalarında gelinen noktayı görüşmeye devam edecekler.

Yunanistan’ın, geçen yıl mayıs ayında sağlanan kredinin taksitini alabilmesi için bu müzakerelerde alacaklılarını hedefleri tutturduğu konusunda ikna etmesi gerekiyor.

İkinci kredi paketi ise temmuz ayında kabul edilmişti, ancak Atina’ya ödenmesi için anlaşmanın Euro bölgesinde yer alan ülkelerin parlamentosu tarafından onaylanması bekleniyor.

 

(tuicakademi-BBC)

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Pekin’de Filistin Uzlaşı Anlaşması

Filistin Uzlaşı Anlaşması Şaşırtıcı bir diplomatik gelişme, rakip Filistinli...

Biden’ın Çekilmesi Amerikan Dış Politikası İçin Ne Anlama Geliyor?

Haftalar süren yoğun spekülasyonların ardından dün, 21 Temmuz'da, ABD...

Joe Biden Adaylıktan Çekildi: Demokratların Adayı Kim Olacak?

Biden Adaylıktan Çekildi Başkan Joe Biden'ın 21 Temmuz 2024'te X...

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...