Gelecekte Dünya İş Gücü Merkezi Afrika mı?

Amerika Birleşik Devleri Dışişleri Bakanı John Kerry Afrika ile ilgili yapmış olduğu araştırmada önemli noktalara parmak bastı.

 

Kerry BBC’nin Hard Talk programında yapmış olduğu konuşmasında önümüzdeki 35 yıl içinde Afrika’daki gençlerin dünya iş gücünün yüzde 40’ını oluşturacağını öngörürken izleyicilerin çoğundan şaşkınlık tepkisi aldı.

Birleşik Milletler’in tahminleri ise Kerry’nin beklentilerinden farklı olduğu yönünde. Birleşmiş Milletler nüfus tahminleri bölümünün başındaki Francois Pelletier, Afrika’nın dünya işgücü nüfusu içindeki oranını hemen hemen ikiye katlayacağını fakat kendi tahminlerinin Kerry’nin tahminlerinin gerisinde olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre dünya genç nüfusunun yüzde 18’i Afrika’da mevcut. Genel nüfusu göz önüne alacak olduğumuzda Afrika nüfusunda bu yılda da büyük bir artış olacağı görülüyor.

Küresel nüfus büyüme oranları göz önüne alındığında, bugün 1,1 milyar olan nüfusunun 2100 yılına kadar 2,4 milyara çıkacağını öngörülüyor.

(TUİÇ Akademi, BBC Türkçe)

Kübra Yurtoğlu

TUİÇ Stajyeri

 

Sosyal Medyada Paylaş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Trump Saldırısı Üzerine Robert Lieberman’la Söyleşi

Trump Saldırısı Eski ABD Başkanı Donald Trump’a 13 Temmuz'da...

NATO’nun Dünya İçin Anlamı

75 Yıl Sonra, İttifak Hâlâ Vazgeçilmez -  3 Temmuz'da...

Trump’ın Dönüşü Avrupa’yı Nasıl Dönüştürebilir?

Washington'un kucaklaması olmadan, kıta anarşik ve liberal olmayan bir...

Türk Dış Politikasında Teori İhtiyacı

T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Nisan 2024'te...