Güney Kafkasya’da Sular Durulmuyor

0
79

Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, dün saat 16.20-16.35 arasında Azerbaycan’ın Goranboy rayonu yakınındaki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun mevzilerine ateş açtı.

Ayrıca Ateşkesi ihlal eden işgalci Ermeni askeri güçleri, dün saat 21.55-22.10 ve 22.50-22.55 arasında, bugün de saat 00.35-00.41 ve 01.50-01.58 arasında Azerbaycan’ın Füzuli rayonuna bağlı Aşağı Veyselli köyü yakınlarında bulunan mevzilerinden Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin karşı mevzilerine otomatik ve makineli tüfeklerden ateş açtılar.

Bakanlıktan gelen açıklamaya göre karşı ateş açıldığını fakat herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi. Bu çatışma Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ateşkes anlaşmasından bu yana meydana gelen artık olağanlaşmış çatışmalardan biri olarak gösterilmekte. Özellikle son yıllarda iki ülke arasındaki sınır çatışmaları bir hayli artmış ve özellikle Azerbaycan cephesi sabırlarını artık taşmak üzere olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı.

Sponsorlu

İki ülke de ateşkesi karşı tarafın ihlal ettiğini öne sürmeye devam ediyor. Fakat görünen o ki bu çatışmaların devam etmesi halinde yaşanmakta olan gerginliğin sadece küçük sınır çatışmaları ile kalmayıp daha büyük bir boyuta ulaşabilir.

 

(tuicakademi – euronews) Erdem PARLAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here