Irak-ABD İlişkileri Öncelikli

 ABD’nin başkenti Washington’da konuşan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ABD Barış Enstitüsü’nde konuşma yaptı ve ABD Başkanı Donald Trump ile Oval Ofis’te görüştüler. Yapılan görüşmelerde ağırlıklı olarak DEAŞ ile mücadelede iki ülke arasındaki işbirliği konuları gündeme geldi.

 ABD’nin yeni yönetiminde terörle mücadelede çok kararlı olduğunu vurgulayan İbadi, kendilerine verilecek desteğin de artacağının sinyallerini aldığını belirtti. ABD Başkanı’nın İbadi’ye DEAŞ’a karşı iyi iş çıkarması nedeniyle teşekkür ettiğini ve Musul operasyonunun da sorunsuz bir şekilde ilerlediğinin değerlendirmesini yaptığını söyledi. İbadi ise Trump yönetimi ile ilgili yapılanları gördüğünü ve takdir ettiğini söyleyerek desteklerinin de devam edeceğinin güvencesinin verildiğini söyledi. DEAŞ’ın Suriye’de yaptıklarından da direk olarak etkilendiğini belirten İbadi, bu terör örgütü ile mücadele ederken Irak ordusunun da halktan tam destek aldığını dile getirdi. Terörle mücadelede askeri olmayan alanlar dışında uluslaası desteğe ihtiyacı olduğunu belirten İbadi Trump’tan desteğini aldı.

Begüm Seyhan – ORTAM Stajyer

Editör – Ayşe Enise Muş

Kaynak:

Sosyal Medyada Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tarih:

Beğenebileceğinizi Düşündük
Yazılar

Akdeniz Yoluyla Düzensiz Göçün Önlenmesi

  Nuh Civelek Göç Çalışmaları Staj Programı Özet Akdeniz, düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmak...

Uluslararası Göç Dalgaları ve Kentsel Kalkınma: İstanbul Örneği

Bu yazıda, öncelikle Türkiye’nin göç ile kalkınma sürecinin anlaşılması ve kalkınmanın nasıl bir seyir izlediği, ardından İstanbul'un tarihsel süreç içerisinde dış göçler tarafından nasıl şekillendiği, 21. yüzyılın uluslararası en derin göç meselesi olan Suriyeli mülteci akınının etkisi vurgulanarak değerlendirilecektir.

Röportaj: Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Bağlamında Göç

Bu röportaj, Gülüm Özçelik ile Uluslararası Hukuk ve İnsan...

Göçün Feminenleşmesi: Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Kadın Göçmenler

Bu çalışma, göç deneyimi yaşayan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanan mağduriyetlerini ortaya çıkarmaya, bu kadınların göçlerinin nedenleri ve yöntemlerine, göç esnası ve sonrasında karşılaştıkları risklere ışık tutmaya çalışmaktadır.